Úvod Z DOMOVA Slovensko porušilo zmluvu, tvrdí Rusko. Sputnik chce naspäť

Slovensko porušilo zmluvu, tvrdí Rusko. Sputnik chce naspäť

Foto: archív

Predstavitelia Ruska vyhlásili, že Slovensko porušilo kontrakt na dodávku vakcín Sputnik V. Podľa agentúry Reuters vraj preto požiadali slovenskú vládu, aby dodávku vrátila. Minister financií Igor Matovič na Facebooku potvrdil, že Rusko požiadalo o vrátenie zásielky a skončenie zmluvy.

Ruský fond priamych investícií tvrdí, že Slovensko porušilo zmluvu tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zadal testovanie vakcín laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií Európskej únie, napriek tomu, že je táto sieť dostupná.

Fond na Twitteri zároveň zverejnil, že požiadal o zaslanie šarže do špeciálneho laboratória na opätovnú kontrolu. Okrem ruského Gamalejovho inštitútu potvrdilo kvalitu vakcíny 59 krajín, kde sa už používa. Fond odoslal žiadosť o vrátenie dodávky už 6. apríla s tým, že vakcíny dodajú do iných krajín.

Šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová uviedla, že šarža vakcín na Slovensku sa nedá porovnávať s vakcínou, ktorú posudzuje Európska lieková agentúra, pretože sa zhodujú len v názve.

Slovenský ústav tvrdí, že ruská strana nedodala väčšinu dôležitých údajov na to, aby mohla byť potvrdená bezpečnosť Sputnika. Preto aj naďalej odporúča, aby sa ľudia na Slovensku očkovali len schválenými vakcínami.