Úvod Politika Slovensko poskytlo Srbsku takmer 100 000 eur na utečencov

Slovensko poskytlo Srbsku takmer 100 000 eur na utečencov

Foto: SITA

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák odovzdal v Belehrade srbskému ministrovi sociálnych vecí Aleksandrovi Vulinovi dva symbolické šeky z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid.

„Migračná kríza výrazne zasahuje Srbsko, pričom krajina vynakladá na jej zvládnutie značné úsilie. Srbská vláda poskytuje utečencom a migrantom rozsiahlu humanitárnu pomoc a vykonáva ich registráciu, čo je veľmi dôležité aj z pohľadu EÚ, kam väčšina týchto ľudí smeruje. Preto považujem za samozrejmé, že Srbsku pomáhame aj my,“ poznamenal Lajčák.

K doterajším 300 000 eur tak pribudlo ďalších 98 530 eur. Okrem dvoch šekov odovzdal Lajčák aj jeden symbolický balík materiálnej pomoci. Zásielku priviezol do Srbska kamión v uplynulých dňoch.

„Aj takto si predstavujeme európsku solidaritu – pomáhať partnerom, ktorí nesú najväčšie bremeno. V Európskej únii naďalej hľadáme najlepšie riešenie migračnej krízy, ale to neznamená, že pôjde o riešenie iba pre EÚ. Riešenia tohto zásadného problému musia byť celoeurópske a týkať sa aj krajín, ako je Srbsko, ktoré hrá významnú a pozitívnu úlohu pri zvládaní náporu migrantov a zaslúži si za to uznanie a poďakovanie,“ povedal minister.

Do Srbska podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov prichádzalo dosiaľ 5 000 až 6 000 migrantov denne. Celkový počet registrovaných utečencov dosiahol za tento rok 335 000. Väčšina z nich má pochádzať zo Sýrie, Iraku a Afganistanu.