Úvod Spoločnosť Slovensko v spore o pôdu ustúpi únii

Slovensko v spore o pôdu ustúpi únii

Foto: archív

Slovensko pravdepodobne upraví zákon, ktorý reguluje podmienky nadobúdania poľnohospodárskej pôdy. Ten sa nepáči Európskej komisii, ktorá poslala do Bratislavy takzvané odôvodnené stanovisko, čo je posledné varovanie pred podaním žaloby na súd.

Podľa komisie súčasné slovenské predpisy pre nadobúdanie poľnohospodárskej pôdy porušujú pravidlá voľného pohybu kapitálu a slobody usadiť sa. Na zmenu pravidiel nadobúdania poľnohospodárskej pôdy vyzvala okrem Slovenska aj Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Maďarsko.

Ministerstvo poľnohospodárstva je v niektorých veciach pripravené odôvodnenému stanovisku vyhovieť. V medziach programového vyhlásenia vlády však bude naďalej hľadať možnosti nákupu pôdy pre domácich poľnohospodárov a sledovať cieľ, ktorým je prehlbovanie procesu nadobúdania poľnohospodárskej pôdy aktívnymi poľnohospodármi.

Foto: archív
Foto: archív

Podmienky prevodu vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov na Slovensku sprísnila predchádzajúca vláda. Teraz majú až na výnimky predkupné právo pri prevodoch pôdy farmári, ktorí podnikajú aspoň tri roky a v krajine sa zdržiavajú minimálne desať rokov. Ak poľnohospodári o parcelu neprejavia záujem, vlastník ju môže previesť na kupujúceho, ktorý však tiež musí spĺňať podmienku desaťročného trvalého pobytu alebo sídla na Slovensku.

Spomínaný zákon schválila vláda predvlani v súvislosti so skončením moratória, ktoré cudzincom zakazovalo nákup pôdy. Bývalý minister poľnohospodárstva Ľubomír Jahnátek sa priklonil k tomu, aby obmedzenie podmienok nadobúdania pôdy zostalo v platnosti až do vyrovnania finančnej kondície slovenských poľnohospodárov s kolegami zo západnej Európy, a to aj za cenu súdneho sporu s EK.

13 komentárov

  1. Prečo máme ustúpiť EU a rozpredať svoju pôdu-zámožnejšiemu západnému “ podnikateľovi“??? Najprv pôda potom voda-čo ste sa zbláznili všetci?! Pôda je jediný možný spôsob uživiť národ-bez vody sa nedá žiť-odíďme rýchlo z EU-to riadi mafia rozkrádačov uvrhnú nás do chudoby a hladu. Majiteľ NASTLÉ nás ako štát dáva na súd pre neochotu sprivatizovať vodu!Všimli ste si čo urobili Rusi po sankciach EU ? Zasiali všetky neobrobené polia a poživeň je zaistená. Čo sa stane u nás, keď si pôdu rozpredáme??? Naší otcovia a dedovia za našu zem zomierali a my si ju ľahkovážne pod hrozbou predáme-zem je živiteľka to je posvätná s vodou, beda nám a naším potomkom ak nebudeme vlastníkmi vody a zeme!!!!

  2. Preto PREČ z únie ! Čo to nevidia tí ,, naši “ vládní činitelia ? Rozkradnúť , Rozpredať našu zem a potom sa budeme báť niekam ,, DOMA “ ísť , lebo zem , má nového majiteľa – araba , islámskeho teroristu , . . . . Spamätajte sa ľudia ! Pani Anna Sabová to napísala presne !

  3. K predaju je treba dvoch – predávajúceho a kupujúceho … Ak vlastník predať nechce , tak sa môže záujemca aj rozdrapiť a nič nekúpi . Takže , ak nebudú naši chcieť tak nepredajú .

  4. Pomaličky, potichúčky nás zapredávajú, veď prečo nie? Oni majú nahrabané, zabezpečené bývanie v zahraničí, keď sa to tu zosype, zoberú rodinky a frnk – po nás potopa. Chcela by som vidieť, komu z politikov záleží na ľuďoch. My sme im pomohli k tomu všetkému a toto je vďaka. Za dobrotu na žobrotu.

  5. Smutné je, že tí, čo za nás rozhodujú tieto komenty nečítajú. Ano von z EÚ a nie len kvôli tejto požiadavke/vyhrazke,
    ten pán, čo je na jej čele a jeho kamaráti zabudli, že EÚ nie šéfom všetkého a všetkých a nemôže sa starať do toho, čo si suverénny štát schváli. Už aj tak zahraniční investori vlastnia veľmi veľa pôdy a agrofariem. Bolo na čase, že to Jahnatek a spol. stopli. A bolo by od nich pekné aby sa držali tej myšlienky, že neopustia, kým sa NAŠI farmári nepozviechaju. To, čo nám ostalo si predáme a na zvyšku si dáme postaviť automobilky. Potom budú mať niektoré balkónové deti pravdu, že zelenina rastie v obchode a maso v mrazáku

  6. Zasa tá EU ??? majú strach že by sme boli sebestačný??? Takto si novú generáciu poľnohospodárov nevychováme! všetko sa handluje, ako keby sme nemali vlastný rozum!!

  7. oni nám nanútili cudzie potraviny, cudzie výrobky, oni predávajú našu pôdu.Halooo plačkovia, pozrite si pod koberec!! keby Slovák nebol vychytralý a skúpy, kupoval by slovenské výrobky za ceny, ktoré sú nutné na jeho výrobu a netriasol by sa po polských, čínskych, tureckých a takďalej napodobeninách čohokolvek, dal by si vyrobiť dvere u slovenského stolára a nehrdil sa, že kúpil polské dvere za desatinu ceny slovenských, nekupoval by čínske tašky, oblečenie, ale podporil by kúpou slovenského výrobcu.A s tou pôdou – nenahovárajte si, že všetku pôdu vlastní štát…Zahraničnému „podvodníkovi ju predá zase len hamižný sedliak, ujo Tamten a tetka Tamtá, lebo Slovák by im buĎ také peniaze neponúkol, prípadne má iný „biznis a do polnohospodárstva sa moc nehrnie. Vychovávajte svoje deti nie k nenávisti k cudziemu, ale k láske k svojemu! Prečo vaše deti utekajú z dedín do miest, prípadne do cudzích miest a kašlú na vaše polnohospodárenie atd..? Lebo ste si ich tak vychovali, aby uprednostnili tú najlahšiu cestu k získaniu obživy, nemajú vzťah k manuálnej práci, lebo ste im žiaden taký neukázali… a teraz ked ste dokurvili čo sa dá tak krákate ako choré vrany, že to dokurvila EU. Zase len ukazujete svojim deťom, že zodpovednosť je pre iných.. ste smiešni vo vašej zaslepenosti Slováci .

Comments are closed.