Úvod Z DOMOVA Slovensko zaplatí najbližšiu faktúru za ruský plyn v eurách, vyhlásil Heger

Slovensko zaplatí najbližšiu faktúru za ruský plyn v eurách, vyhlásil Heger

Eduard Heger. (Foto: archív)

Slovensko v druhej polovici mája Rusku zaplatí faktúru za ruský plyn v eurách. V rozhlasovom vysielaní RTVS to vyhlásil premiér Eduard Heger. Zaplatíme v eurách. Taký je plán,“ povedal.

Pre domácnosti je podľa neho na základe ubezpečenia z ministerstva hospodárstva zabezpečený dostatok plynu minimálne do apríla 2023, ak by aj prišlo k náhlemu prerušeniu jeho dodávok z Ruska. „My však potrebujeme nájsť trvalý zdroj plynu,“ povedal.

Ppriznal, že ak by vypadli dodávky plynu z Ruskej federácie, „Európa by mala vážny problém“. „Celý čas sa preto diskusia vedie o tom, že hľadáme trvalé riešenie dodávok,“ dodal.

Dodávky skvapalneného plynu, predovšetkým z USA, budú podľa jeho slov „tvoriť gro“ alternatívy k dodávkam plynu z Ruska. „Samozrejme, vyššia efektivita využitia, potom alternatívne zdroje energie, kde sa prejde z fosílnych palív na iné zdroje energie,“ pokračoval.

Pôvodný plán prechodu z fosílnych palív na iné zdroje energie bol podľa neho dlhý – mohol by trvať desiatky rokov. „Teraz vidíme, že prechod potrebujeme zrýchľovať. Treba však povedať, že fosílne palivá budú súčasťou aj budúceho energetického riešenia, len budú z iného zdroja, preto hovoríme o skvapalnenom plyne.

Záleží od krajiny ku krajine. Najväčším problémom sú Nemecko, Slovensko, Bulharsko či Maďarsko, teda krajiny, ktoré sú najzávislejšie od ruského plynu a ropy,“ uviedol. Najlepšie by podľa neho bolo, keby sa závislosť od ruských fosílnych palív podarilo prekonať rýchlo. „Ak by sa to podarilo do konca budúceho roka, bol by to veľký úspech,” myslí si Heger.