Úvod Zaujímavé Slovensko zaujalo mobilným domčekom

Slovensko zaujalo mobilným domčekom

Foto: archív
Foto: archív

Slovenskí architekti zaujali svet unikátnou obývateľnou jednotkou. Ecocapsule, nízkoenergetický dom kompaktného tvaru, je slovenský start-up, rozširujúci možnosti bývania mimo civilizácie.

Malé rozmery neuberajú domčeku na pohodlnosti. Vstavaný kuchynský kút, splachovacie WC a sprcha s teplou vodou poskytujú luxus hotelovej izby.

Použité technológie pritom nie sú špeciálne. Konštrukcia sa skladá zo zváraných profilov, obal je z laminátu. Jednoduché a dostupné veci sú poskladané do unikátnej kompozície.

„Ecocapsule je mobilná a energeticky sebestačná obytná jednotka, ktorú je možné dopraviť na žiadané miesto a žiť v nej určitý čas odstrihnutý od civilizácie,“ definuje projekt jeden z jeho autorov Tomáš Žáček.

Dažďová voda stekajúca po obvodovom plášti sa zachytáva a čistí. Jej zásobníky zároveň tvoria ťažisko príbytku a udržujú jeho stabilitu.

Elektrickú energiu zabezpečuje solárna membrána s fotovoltickými článkami na tele kapsuly a vstavaná veterná turbína. Duálne napájanie systému a batérie s vysokou kapacitou zaistia dostatok energie aj počas obdobia zníženej slnečnej alebo veternej aktivity.

Mobilný domček je možné prepravovať prakticky po celom svete. Vojde sa do štandardného prepravného kontajnera, lietadla či lode. Dopraviť na požadované miesto ho môžete aj ťahaním za vozidlom či dokonca ťažným zvieraťom.

Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív