Úvod Politika Slovensko zvýši svoj príspevok do európskeho rozpočtu

Slovensko zvýši svoj príspevok do európskeho rozpočtu

Foto: archív

Osem východoeurópskych štátov EÚ podporí zvýšenie príspevkov členských krajín do rozpočtového bloku tak, aby bolo možné zaplniť medzeru spôsobenú odchodom Británie. Ministri krajín Vyšehradskej štvorky sa na tom dohodli v Budapešti, kde sa vo formáte rozšírenom o zástupcov Bulharska, Chorvátska, Rumunska a Slovinska stretli s eurokomisárom pre rozpočet Günterom Oettingerom.

Británia, ktorá je čistým platcom do spoločnej kasy únie, z EÚ odchádza v marci 2019. Svoje záväzky však bude zrejme plniť až do konca súčasného viacročného finančného obdobia, teda o rok dlhšie.

Maďarsko, Poľsko, Česko, Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko a Rumunsko sa dohodli na podpore zvýšenia každoročných príspevkov štátov založených na hrubom národnom dôchodku (HND). Tie sú teraz zastropované na jednom percente európskeho HND. Brusel predpokladá, že na zaplnenie britského výpadku a finančné pokrytie výdavkov na migráciu či lepšiu ochranu vonkajšej hranice únie ich bude treba zvýšiť na 1,1 percenta, možno aj viac.

Práve Oettinger nedávno vyhlásil, že budúci rozpočet EÚ by sa mal zvýšiť z jedného na viac ako 1,1 percenta HND. Britský odchod bude v pokladnici EÚ predstavovať výpadok 11 až 12 miliárd eur, čo sa nebude dať nahradiť len úsporami. Únia teraz každý rok hospodári približne s 140 miliardami eur.

Výpadok príjmov už spôsobil nezhody medzi európskymi krajinami. Ostatní čistí prispievatelia zo západnej Európy nechcú niesť náhradu na svojich pleciach, východnými štáty ako príjemcovia finančných prostriedkov zase tvrdia, že by nemali trpieť škrty v dotáciách EÚ. Oettinger pritom zdôraznil, že keď Británia opustí EÚ, budú rozpočtové škrty nevyhnutné.