Úvod Politika Slovenský antifašista nežiaduci na Ukrajine

Slovenský antifašista nežiaduci na Ukrajine

Foto: archív

„Antifašisti nežiaduci!“ Takýto nápis môže od septembra zdobiť tabuľu na ukrajinsko-slovenskej štátnej hranici pri vítaní cudzincov smerujúcich na východ. V najnovšom vydaní kyjevského zoznamu osôb, ktoré sú nežiaduce a majú zákaz vstupu na ukrajinské územie, totiž figuruje aj slovenský antifašista.

Nie radový člen, ale priamo tajomník Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Vladimír Longauer, ktorý reprezentuje tisíce mŕtvych, ranených i hŕstku stále žijúcich odporcov nacistov v 2. svetovej vojne.

Odpoveď na otázku, ako je to možné, sa núka pri pohľade na rozloženie síl na ukrajinskej mocenskej šachovnici. Bábkovú vládu Arsenija Jaceňuka pod taktovkou otvorene prozápadného prezidenta Petra Porošenka totiž okrem Bruselu a Washingtonu prikopli do úradu a dnes pri korytách dopĺňajú stúpenci fašizoidného hnutia Pravý sektor.

Ide o pohrobkov banderovských bánd, ktorí počas 2. svetovej vojny vraždili protifašistických bojovníkov. Fašisti sú teda súčasťou mašinérie, ktorá antifašistom zakazuje vstup na územie Ukrajiny.

Pravý sektor - pohrobkovia fašistických banderovských bánd. Dnes majú na Ukrajine zelenú, naopak, antifašisti nie sú vítaní. (Foto: archív)
Pohrobkovia fašistických banderovských bánd dnes majú na Ukrajine zelenú, naopak, antifašisti nie sú vítaní. (Foto: archív)

Okrem Longauera na čiernej listine objavil aj ďalší občan SR – publicista Sergej Chelemendik (pôvodom z Ukrajiny). Celkovo je súčasťou zoznamu okolo štyristo fyzických a právnických osôb, ktoré dostali rovnaké utrum. Je medzi nimi napríklad francúzsky herec Gérard Depardieu, ktorý ešte v lete za verejne vyjadrené sympatie k Rusku a odsúdenie kyjevskej vlády za boj proti vlastným obyvateľom dostal na päť rokov červenú na vstup do Ukrajiny.

Oficiálny Kyjev tvrdí, že sankcie sa týkajú ľudí „z Ruska a iných krajín, ktoré majú účasť na anexii Krymu a agresii v Donbase“.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí požiadalo kyjevský rezort diplomacie o vysvetlenie, ktoré však zatiaľ neprichádza. Nedožaduje sa ho ani prezident Andrej Kiska od svojho ukrajinského kolegu, ktorý je pod zoznamom podpísaný.

Je však otázne, či sa treba obracať na ukrajinskú vládu či prezidenta. Je totiž verejným tajomstvom, že veľvyslanec USA na Ukrajine je dnes zároveň miestodržiteľom mocnosti za veľkou mlákou. Možno sa treba opýtať práve jeho.

Prezident Kiska sa svojho ukrajinského náprotivka neopýtal, prečo sú dvaja slovenskí občania na zozname nežiaducich osôb. (Foto: archív)
Prezident Kiska sa svojho ukrajinského náprotivka neopýtal, prečo sú dvaja slovenskí občania na zozname nežiaducich osôb. (Foto: archív)