Úvod Nezaradené Slovenský dubový háj láka aj vedcov zo zahraničia

Slovenský dubový háj láka aj vedcov zo zahraničia

Foto: archív

V slovenskej prírode je množstvo miest, ktoré si zaslúžia obdiv. A nie sú to iba populárne Tatry. Dubový háj Gavurky pôsobí ako z iného sveta. Unikátna oblasť starých stromov sa nachádza neďaleko Dobrej Nivy pri Zvolene a vďaka svojej jedinečnosti u nás nemá konkurenciu.

Na tomto chránenom území vytvárajú 200-ročné až 400-ročné stromy rozprávkovú atmosféru. Na ploche asi 57 hektárov sa čnie približne 600 majestátnych dubov tých najrôznejších tvarov, pričom obvod kmeňa tých najväčších presahuje šesť metrov. Staré a opustené stromy sú tiež tichým útočiskom pre hmyz a množstvo vzácnych chrobákov aj iných živočíchov či rastliny, viazané na tento biotop. Aj to sem prilákalo vedcov z Nemecka či Belgicka.

Foto: archív
Foto: archív

A hoci chodníky v háji nenájdete, dá sa prejsť krížom-krážom. V minulosti sa toto miesto využívalo na hospodárske účely. Slúžilo ako pasienkový les a zvyčajne sa tu pásol dobytok. Dnes sú takéto pasienky vzácne: zvyčajne zarástli burinou, krovím či novým lesom, alebo ich ľudská činnosť postupne premenila na lúky a polia.

Vzácny háj v Pliešovskej kotline však prežil výrub, vypaľovanie aj pobyt sovietskych vojsk. Hoci býval kedysi rozsiahlejší, storočia mu neubrali na majestátnosti a výnimočnosti. Dodnes sem chodia divé prasiatka aj vysoká zver. Krásu miesta však vedeli oceniť aj miestni ľudia, ktorí tu koncom školského roku tradične organizovali majálesy.