Úvod Tipy & rady Slovenský vynález Drydeco predchádza plesniam v domoch

Slovenský vynález Drydeco predchádza plesniam v domoch

Foto: startitup.sk

Prichádza zima a s ňou aj problém mnohých Slovákov. Ak bývate v horšie izolovanom či staršom byte alebo dome, možno aj vy bojujete s vlhkými rohmi stien, vytvárajúcimi dokonalé prostredie na vznik škodlivej plesne. S vynálezom Drydeco im nadobro predídete.

Za týmto inovatívnym nápadom stojí Slovák Marek Zvara, ktorý počas zimy tiež bojoval s neprestajne mokrými rohmi vo svojom byte. „Začal som hľadať riešenie. Každý odporúčaný prípravok alebo postup však prinášal aj niečo negatívne. Preto som sa rozhodol ísť vlastnou cestou,“ povedal Marek s tým, že za nápadom nebol nijaký biznis plán.

Prvotná fáza vývoja trvala asi tri roky. Marek svoj problém vyriešil a fungovalo to. Rohy boli suché. „Rodina a známi mi stále opakovali, aká je to účinná vecička a prečo s tým nerobím niečo viac. Veď toľko ľudí má rovnaký problém,“ pokračuje.

Oprášil spájkovačku, zabehol do železiarstva, domácich potrieb, zohnal elektroniku a začal chrliť jeden prototyp za druhým. „Menil sa výkon, uchytenie, hlučnosť, napájanie, celková ergonómia, prebiehalo zdĺhavé testovanie. Boli to skvelé večery…“

Po čase však sám na všetko nestačil. Potreboval nielen pomoc, ale aj nový pohľad na vec. Oslovil známeho  — kreatívca a dizajnéra, ktorého práca sa mu páčila, a tiež niekoľko konštruktérov. Drydeco začalo naberať nové kontúry. Zdalo by sa, že je to len taká zábavka, ale nie je to tak.

Foto: startitup.sk
Foto: startitup.sk

Marek pôvodne netušil, aké neuveriteľne komplexné a zdĺhavé je nájsť riešenie príčin vzniku mokrých rohov v byte. Ak sa to aj podarí, často je to finančne a konštrukčne nerealizovateľné. Chemické prostriedky riešia až dôsledky, a aj to len dočasne. Drydeco je však inovatívne  — lokálnym vysušením vlhkých stien vzniku plesní priamo predchádza.

„Rieši dôsledky slabej cirkulácie vzduchu v rohoch miestností. Pomocou ventilácie rozhýbe stojatý vzduch, čím odstráni kondenzát a zamedzí aj tvorbe plesní,“ vysvetľuje Marek Zvara a dodáva, že priamu konkurenciu ich produktu zatiaľ neobjavili. V podobnom riešení však súperí napríklad s odsávačmi vlhkosti. Iným dostupným riešením sú chemické nátery, vetranie či zateplenie budov.

Produkt nemá v názve „deco“ len tak pre nič za nič. Okrem praktickej má totiž aj dekoratívnu funkciu. Zákazník si môže vybrať z viacerých motívov tak, aby ladili s jeho interiérom a nepôsobili rušivo, ale ako dizajnový prvok. Marek do zariadenia navyše pridal LED svetlá, aby mohlo byť využité aj ako ambientné osvetlenie. V budúcnosti pribudne možnosť navrhnúť si vlastný motív.

Feedback od prvých majiteľov produktu je vraj skvelý a potvrdzuje, že riešenie funguje. Tím už teraz pracuje na ďalších vylepšeniach  —  pribudnúť má ovládanie mobilom, svetlo bude mať RGB farby, zlepší sa napájanie z batérií aj odľahčí konštrukcia.

Foto: startitup.sk
Foto: startitup.sk