Úvod ZO ZAHRANIČIA Slovo rasa je v nemeckej ústave nežiaduce

Slovo rasa je v nemeckej ústave nežiaduce

Protest na podporu hnutia Black Live Matter v nemeckom Kolíne nad Rýnom v roku 2020. (Foto: archív)

Nemecké médiá informovali o aktuálnom návrhu tamojšieho ministerstva spravodlivosti, ktoré predložilo návrh na nahradenie slova „rasa“ v ústave “po vypuknutí diskusie o jeho spájaní s nacistickou ideológiou”.

„Ministerstvo spravodlivosti zaslalo návrh niektorým združeniam na predloženie pripomienok,“ vyhlásil hovorca rezortu zahraničných vecí. Článok 3 nemeckej ústavy uvádza, že “nijaká osoba nebude zvýhodňovaná alebo znevýhodňovaná pre svoje pohlavie, pôvod, rasu, jazyk, krajinu pôvodu, vieru alebo náboženské či politické presvedčenie“.

Kritici sa snažia zmeniť ústavu platnú od roku 1949. Slovo „rasa“ chcú nahradiť slovným spojením „alebo z rasistických dôvodov“. Návrh musí najprv prejsť vo vláde, potom sa o ňom bude diskutovať v parlamente.

Ministerstvo verí, že zákon bude schválený do septembrových volieb. „Takto vzdialime ústavu od rasistických ideológií a zároveň zachováme ochranu pred diskrimináciou,“ uviedlo na svojej stránke ministerstvo spravodlivosti.

Diskusia o slove „rasa“ v ústave sa rozprúdila vlani po smrti Georgea Floyda pri zatýkaní americkými policajtmi a protestoch hnutia Black Lives Matter. „Neexistujú rasy, sú len ľudské bytosti,“ uviedol šéf nemeckých zelených Robert Habeck.

Ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová odmietla nahradiť slovo „rasa“ výrazom „etnický pôvod“, pretože „by to mohlo podporiť myšlienku, že existujú skupiny obyvateľstva, ktoré od seba možno zreteľne oddeliť“.