Úvod Politika Slušné Slovensko v praxi: Vallo nepozval poslancov a exprezidentov na oslavy oslobodenia...

Slušné Slovensko v praxi: Vallo nepozval poslancov a exprezidentov na oslavy oslobodenia Bratislavy

Matúš Vallo. (Foto: archív)

Roztržky a sklamanie môžu byť súčasťou aj takých akcií ako pietne spomienky. Stalo sa tak v Bratislave. Časť poslancov parlamentu sa urazila, že ich primátor Matúš Vallo nepozval na oslavy 74. výročia oslobodenia hlavného mesta pri Pomníku víťazstva. Podľa Vallovho úradu dostali v zozname hostí prednosť predstavitelia samosprávy. Zastupitelia preto uprednostnili pietnu akciu na Slavíne, ktorú organizovala ruská ambasáda na Slovensku.

Viacerí poslanci parlamentu sa posťažovali, že na mestskom podujatí, na rozdiel od predchádzajúcich rokov, nie sú vítaní. Spor naznačil ešte v pléne Národnej rady SR poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák.

„Vzhľadom na to, že poslanci nedostali pozvánku na kladenie vencov od primátora Bratislavy, podľa môjho názoru prvýkrát v histórii Slovenskej republiky, všetkých v mene Skupiny priateľstva s Ruskou federáciou pozývam na kladenie vencov o dvanástej hodine na Slavín,“ vyzval Petrák. Ten v parlamente predsedá Skupine priateľstva s Ruskou federáciou, ktorej členov tvorí viac ako tretina poslancov.

Nespokojnosť vyjadril aj podpredseda parlamentu Martin Glváč. „Priatelia, prvýkrát v histórii poslanci Národnej rady SR nedostali od primátora Bratislavy pozvánku na kladenie vencov pri príležitosti oslobodenia Bratislavy pri pamätníku víťazov. Nedostal ju ani predseda Skupiny priateľstva s Ruskou federáciou.

Toto je slušnosť? Odbornosť? Alebo len hlúposť?“ napísal Glváč v statuse na sociálnej sieti. Poslanci sa napokon zúčastnili len pietnej udalosti na Slavíne, ktorú organizovalo ruské veľvyslanectvo. Za škandalózne označil nepozvanie primátorom Matúšom Vallom poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha, sklamanie neskrývali ani Juraj Blanár a Dušan Jarjabek.

Dušan Jarjabek. (Foto: archív)

Hovorca mesta Bratislava Peter Bubla pripomenul, že Martin Glváč ako podpredseda parlamentu pozvánku dostal. „Na rozdiel od minulosti sme nepozývali predsedov parlamentných výborov ani predsedov politických strán, ale zoznam pozvaných sme rozšírili o poslancov mestského zastupiteľstva, starostov mestských častí a predstaviteľov samosprávy, keďže primárne ide o spomienku na oslobodenie nášho mesta,“ povedal Bubla.

Dodal, že Pomník víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa je verejný priestor a prísť môže každý, kto si chce uctiť pamiatku, a to aj bez pozvánky. To isté neskôr zopakoval aj primátor Vallo. Na brífingu pripustil, že nabudúce poslancov pozve. „Hľadáme ten najlepší spôsob, môžeme ich pozvať všetkých, hádam sa sem zmestia. Pre mňa tentokrát boli dôležitejší starostovia a naše zastupiteľstvo,“ podčiarkol primátor s tým, že vraj chceli posilniť komunálny rozmer spomienky.

Poslanci bez pozvánky na Námestie Eugena Suchoňa neprišli. Jarjabek už vopred avizoval, že na podujatie organizované mestom neprídu, lebo tam nie sú vítaní. „Nepríde ani jeden poslanec skupiny ruského priateľstva, to vám garantujem.

To, že sme nedostali pozvanie od pána primátora, si neviem vysvetliť. Nikto z nás si to nevie vysvetliť,“ reagoval pre denník Pravda Jarjabek. „Možno je to tá nová kultúra slušnosti ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú slušní. Ale podľa môjho názoru sú to iba „slušňáci“. Tí slušní sú niekde inde,“ uzavrel.

Foto: archív

Hovorca Bubla sprístupnil Pravde zoznam pozvaných hostí. Okrem poslancov NR SR medzi medzi nimi neboli ani exprezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, ktorí doteraz vždy pozvánku na toto podujatie dostávali. Súčasný prezident Andrej Kiska na zozname figuroval, dokonca vystúpil aj s prejavom.

Pozvaný bol aj predseda parlamentu Andrej Danko, no neprišiel, prítomný bol len na spomienke na Slavíne. Premiér Peter Pellegrini sa zúčastnil oboch podujatí. Ďalej boli medzi pozvanými napríklad podpredsedovia vlády aj parlamentu, ministri, predstavitelia z oblasti súdnictva, samosprávy či ombudsmanka.

Pietna spomienka organizovaná mestom sa koná každoročne, zúčastňovali sa jej aj predchádzajúci primátori Ivo Nesrovnal a Milan Ftáčnik. Rovnako tak je každý rok súčasťou tohto významného výročia aj akt kladenia vencov na Slavíne.