Úvod Veda & Tech Smartfón nahrádza hodinky aj fotoaparát

Smartfón nahrádza hodinky aj fotoaparát

Foto: Michaela Kolimárová

Ešte pred niekoľkými rokmi sme telefóny využívali najmä na telefonovanie a esemeskovanie. Dnes sú spoločníkmi pri väčšine každodenných aktivít a človek bez smartfónu je skôr raritou.

Inteligentné telefóny patria spolu s kľúčmi a peňaženkou k trom najčastejším veciam, ktoré kontrolujeme pri odchode z domu. Podľa prieskumu spoločnosti Google a IQS Online sa až štvrtina slovenských používateľov smartfónov cíti ako nahá, ak si ho zabudnú.

Foto: archív
Foto: archív

Až 97 percent Slovákov používa mobil ako náhradu za hodinky a fotoaparát, druhá najobľúbenejšia aktivita je surfovanie na internete. V noci ho majú vždy po ruke takmer tri štvrtiny Slovákov, pričom pre 40 percent ľudí je to prvá vec, po ktorej siahnu v prípade nespavosti. Televízia má v tomto prípade menšiu popularitu o dve percentá a knihy o polovicu.

Smartfón je cestovateľským spoločníkom pre 89 percent Slovákov. Využívame ho na vyhľadávanie informácií, komunikáciu cez sociálne siete, prekladanie z cudzích jazykov alebo ako náhradu máp. Pre väčšinu však plní funkciu fotoaparátu.

Foto: archív
Foto: archív

Napriek tomu, že takmer tretina Slovákov si bez telefónu nevie predstaviť deň, nie sme od neho úplne závislí. Na opustený ostrov by si muži vzali najskôr nožík a potom kamaráta, ženy najčastejšie kamaráta a potom nožík. Menej ako pätina ľudí by mala so sebou najradšej smartfón.

Foto: archív
Foto: archív