Úvod Z DOMOVA Sme rodina ustúpila od podpory reformy národných parkov

Sme rodina ustúpila od podpory reformy národných parkov

Foto: Michaela Kolimárová

Predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár na mediálnom brífingu oznámil, že jeho hnutie stiahne svoj podpis z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má zabezpečiť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Ak sa nezohľadnia argumenty Sme rodina k novele zákona, koalícia podľa Kollára nemá pri hlasovaní rátať s ich 17 poslancami.

Dôvodom stiahnutia podpisu je podľa Kollára to, že počúvali hlasy v regiónoch, keďže v dôsledku reformy ľudia môžu stratiť prácu. Novela by sa mala prijať až potom, ako sa v národných parkoch uskutoční zonácia, navrhol Kollár.

Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že reforma sa bude týkať 300.000 hektárov pozemkov. Podľa Kollára sa však v skutočnosti dotkne až 660.000 hektárov štátnych pozemkov s presahom na 1,2 milióna hektárov, a to aj na súkromné pozemky. „Nehovoríme nie, ale v tejto forme novelu nepodporíme,“ poznamenal.

Igor Viszlai zo Slovenskej lesníckej komory navrhol, aby reforma národných parkov bola vládnym návrhom, nie len poslaneckým. Musí sa podľa neho tiež uskutočniť riadne pripomienkové konanie.

Novela sa má dotknúť aj približne 900 poľovných revírov, čo je nadpolovičná väčšina, poukazuje Rudolf Huliak zo Slovenskej poľovníckej komory. „Škody spôsobené v národnom hospodárstve voľne žijúcou zverou, na ktorú prestane byť vyvíjaný poľovnícky tlak, budú nedozerné,“ tvrdí.

Kollár zároveň odporučil predkladateľovi návrhu, poslancovi Jaromírovi Šíblovi, aby novelu stiahol, presunul o pár mesiacov a prepracoval ju. „Prijmeme taký návrh zákona, ktorý bude vyhovovať všetkým, nebude ničiť prírodu a ani ľudské životy,“ povedal Kollár.

Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta pre médiá povedal, že k reforme očakával pozmeňujúci návrh od envirorezortu, ktorý by zadefinoval, ako sa pozemky presunú. Kritizoval aj pracovnú skupinu k reforme, ktorá sa podľa neho ani raz nestretla.

Spolupredkladateľka reformy, poslankyňa NR SR Anna Zemanová reagovala, že ak má Karahuta pozmeňujúci návrh, mal by ho predložiť. Zatiaľ od neho nič neeviduje. Zemanová, tvrdí, že na predloženej novele netreba nič meniť.

Foto: archív

Šíbl nevidí dôvod na stiahnutie novely z rokovania parlamentu. Nebráni sa pozmeňujúcim návrhom, ktoré reformu vylepšia a špecifikujú. Pripomenul, že reforma prešla aj klasickým medzirezortným pripomienkovým konaním.

V tomto procese podľa neho neboli vznesené nijaké zásadné pripomienky, ktoré by novelu spochybnili. Reforma národných parkov je aj v programovom vyhlásení vlády. „Logicky by sme očakávali od koaličných partnerov, že ak majú konkrétne výhrady k takto naformulovanej novele, budú ich komunikovať s nami,“ podotkol Šíbl.

Spomenutá novela zákona nijako nerieši zonácie národných parkov, ktoré v súčasnosti prebiehajú podľa platnej legislatívy. Poslanec poukazuje, že štát nejde reformou obmedzovať hospodársku činnosť v národných parkoch.

Obmedzenie ťažby sa môže diať až v procese zonácie národných parkov. Vtedy však vlastník pozemku bude môcť podľa zákona požiadať o finančnú náhradu za obmedzenie ťažby dreva a štát mu ju vyplatí, vysvetlil Šíbl.