Úvod Z DOMOVA Smer chce referendum o prítomnosti amerických vojsk

Smer chce referendum o prítomnosti amerických vojsk

Foto: archív

O podpise dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA (DCA) a prítomnosti amerických vojsk na území Slovenska by mali rozhodnúť občania Slovenska. Na mediálnom brífingu to uviedli predstavitelia strany Smer-SD, ktorí by chceli dosiahnuť vypísanie referenda o prítomnosti americkej armády na území SR.

Smer je pripravený túto tému zahrnúť do petičnej akcie za zmenu ústavy, týkajúcej sa možnosti predčasných parlamentných volieb. Fico naďalej trvá na tom, že plánovaná dohoda je nevýhodná a narušuje zvrchovanosť a suverenitu krajiny.

„Táto zmluva nie je nijaká ľahká politická deklarácia, v prípade jej ratifikovania bude mať prednosť pred zákonmi SR,“ upozornil Fico. Podľa neho dohoda umožní priamo vytvoriť základne amerických vojsk, bráni tiež kontrole amerických vojakov i všetkých s nimi spolupracujúcich subjektov na území Slovenska a obmedzuje slovenskú jurisdikciu.

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, má byť majetkom Slovenskej republiky

Dohodu okrem Smeru-SD kritizoval aj mimoparlamentný Hlas-SD, odmietnutie žiada aj Komunistická strana Slovenska, ktorá uvádza, že vyvolávanie hrozieb z možných agresorov generujú zámerne pravicové vlády.

Pripomienky k návrhu dohody uplatnil i generálny prokurátor Maroš Žilinka či zástupcovia občianskej iniciatívy. Naopak, zastali sa jej premiér Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naďa viacerí koaliční poslanci.