Úvod Z DOMOVA Smer navrhuje vyplatenie 1500 eur na domácnosť. Náklady budú nižšie, ako pomoc...

Smer navrhuje vyplatenie 1500 eur na domácnosť. Náklady budú nižšie, ako pomoc Ukrajine

Foto: archív

Opozičný Smer-SD navrhuje vyplatiť 1500 eur každej domácnosti ako pomoc na zvládnutie extrémneho zdražovania. Peniaze chce strana nájsť zdanením monopolov a opätovným zavedením bankového odvodu.

„Strana Smer parlamente podporí akýkoľvek návrh na osobitné zdanenie monopolov. Som zvedavý, akú odvahu naberie vládna koalícia. Osobitne by sme chceli vládu požiadať, aby sa okamžite vrátila k myšlienke zavedenia bankového odvodu.

Tento návrh sme my zaviedli do praxe a prinášal do štátneho rozpočtu okolo 300 miliónov ročne. Prečo vláda nepristúpi k osobitnému odvodu pre banky, ak sa bankám darí tak, ako nikdy? A ešte majú toľko drzosti, že zvyšujú bankové poplatky,“ povedal Fico.

Na mediálnom brífingu o tom informoval jej predseda Robert Fico. Príspevok vo výške 100 eur, ktorý plánuje vyplatiť najohrozenejším skupinám rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, označil za “smiešny”.

Príspevok by podľa neho mali dostať všetky domácnosti. „Je to suma, ktorá by mala pokryť všetky náklady, ktoré sú spojené so zdražovaním a s ďalšími rizikami, ktoré prídu po zavedení sankcií proti Ruskej federácii,“ povedal.

Na vyplatenie takéhoto príspevku by bolo treba viac ako 1,9 miliardy eur. Táto suma je však podľa Fica nižšia ako pomoc Slovenska Ukrajine. „Ponúkame vláde Slovenskej republiky aj to, že ak by boli takéto návrhy predložené v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu, my ich podporíme,“ sľúbil Fico.

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický osobitne upozornil na dôchodcovskú infláciu. Tá prekračuje priemernú infláciu a z priemerného dôchodku seniorom ročne odkrojí viac ako 600 eur.

V porovnaní napríklad s Českom je na Slovensku priemerný dôchodok o 130 eur nižší a zatiaľ čo valorizácia dôchodkov na Slovensku dosiahla v tomto roku 1,3 percenta, čo je priemerne šesť eur, v Česku valorizácia dosiahla 33 eur a v júni plánujú naši západní susedia mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o ďalších 42 eur.

Ak vláda nepristúpi k plošnej podpore obyvateľov, šéf Smeru varoval pred možnými sociálnymi nepokojmi. Rekordná medziročná inflácia, ktorá v marci prekročila desať percent, totiž znehodnocuje úspory, ale aj reálne príjmy zamestnancov a dôchodcov. Smer-SD podporí ohlásené protesné zhromaždenia odborárov a plánuje aj vlastné akcie.

Mediálny brífing Smeru-SD: