Úvod Z DOMOVA Smer podporí prezidentkinu úradnícku vládu iba v prípade, že voľby budú do...

Smer podporí prezidentkinu úradnícku vládu iba v prípade, že voľby budú do 30. júna

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Opozičný Smer-SD je pripravený podporiť úradnícku vládu iba v prípade, že sa po jej vymenovaní a ešte pred hlasovaním o dôvere upravia pravidlá a umožnila konanie parlamentných volieb do 30. júna. Vyhlásil to šéf Smeru-SD Robert Fico.

Fico tvrdí, že v Prezidentskom paláci sa hovorí o úradníckej vláde ako jednej z alternatív. „V poriadku, Smer-SD je pripravený podporiť a vysloviť dôveru úradníckej vláde len vtedy, keď by táto vláda po vymenovaní ešte do hlasovania o dôvere v skrátenom konaní upravila pravidlá na konanie parlamentných volieb tak, aby sa mohli konať na prelome júna a júla,“ vyhlásil Fico.

Mimoparlamentný Hlas-SD tvrdí, že úradnícka vláda nie je nijakou výhrou, „ale určite je lepšia ako súčasná katastrofa“ v podaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera. „Hlas úradníckej vláde dôveru nevysloví, lebo takáto vláda nemá nijakú legitimitu z volieb, bude len rešpektovať jej pôsobenie pod kontrolou prezidentky.

Ak takáto vláda predloží do parlamentu zákony, ktoré pomáhajú ľuďom alebo plnia dôležité úlohy z plánu obnovy v primeranej kvalite, je ochotný za takéto zákony hlasovať,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Prezidentka Zuzana Čaputová opakovane tvrdí, že je pripravená vymenovať úradnícku vládu, ak príde k zásadnému zlyhaniu dočasne poverenej vlády. Dodala, že jej vymenovanie by nebolo pre Slovensko najlepšie riešenie s ohľadom na vyjadrenia politikov, ktorí tvrdia, že by takáto vláda nemala v parlamente podporu.

O možnosti úradníckej vlády hovorila aj v súvislosti s prípadom dočasne povereného ministra vnútra Romana Mikulca. „Ak má prezidentka vyvodiť zodpovednosť, potrebuje mať istotu, či k nejakému porušeniu zákona v súvislosti s oboznamovaním sa s utajovanými skutočnosťami na ministerstve vnútra prišlo a kto a v akej miere pochybil,“ uviedol prezidetkin hovorca Martin Strižinec.

Od Národného bezpečnostného úradu si preto prezidentka vyžiadala protokol o vykonaní kontroly. „Oboznámi sa tiež so stanoviskom ministerstva vnútra aj ďalšími stanoviskami, ktoré má v tejto veci k dispozícii. Svoj postoj prezidentka oznámi po ich dôkladnom preštudovaní a zvážení všetkých okolností prípadu. Nijaké čiastkové informácie dovtedy nebude komentovať,“ uzavrel.