Úvod Z DOMOVA Smer-SD chce Múzeum SNP zákonom zmeniť na verejnoprávnu inštitúciu

Smer-SD chce Múzeum SNP zákonom zmeniť na verejnoprávnu inštitúciu

Múzeum SNP v Banskej Bystrici. (Foto: archív)

Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici by sa mohlo zmeniť na verejnoprávnu inštitúciu. Smer-SD totiž plánuje predložiť na schôdzu parlamentu návrh príslušného zákona, na základe ktorého by zriaďovateľská pôsobnosť inštitúcie prešla pod Národnú radu SR. Opozičná strana to uviedla na svojom webe a sociálnej sieti.

Reagovala tak na snahy ministra obrany Jaroslava Naďa o zmenu zriaďovateľskej pôsobnosti múzea a jeho delimitáciu z ministerstva kultúry pod ministerstvo obrany, pričom by sa stalo súčasťou Vojenského historického ústavu. Smer s nimi nesúhlasí tvrdiac, že by to znamenalo degradáciu jeho poslania a významu.

„K aktivitám múzea patria aj aktivity svojimi úlohami vysoko prekračujúce zameranie kultúrne a vojenské (ak by patrilo pod ministerstvo obrany). Má totiž dokumentovať aj povojnové súdne procesy či rehabilitácie povstalcov,“ uvádza strana.

Podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá za Smer-SD Dušan Jarjabek v medializovanom vyjadrení potvrdil, že pri návrhu na zmenu múzea na verejnoprávnu inštitúciu pôjde o samostatný zákon. „Chceme to urobiť podľa vzoru zákona o Ústave pamäti národa,“ upresnil s tým, že strana už má legislatívny zámer hotový z 90 percent.

Pre zákon budú hľadať podporu aj u ďalších parlamentných strán. Jarjabek si myslí, že návrh nového samostatného zákona nájde v pléne oveľa väčšie pochopenie, ako zámer ministerstva obrany a kultúry. Pripomenul, že ak by k nemu prišlo, musel by sa meniť zákon o múzeách a galériách, ale aj kompetenčný zákon, čomu by mal predchádzať štandardný pripomienkovací proces.

Proklamovanú zmenu, s ktorou začiatkom mája prišli bez predchádzajúcej diskusie ministri za OĽaNO, považuje Smer za prejav nekultúrnosti a neúcty k slovenskej histórii. Deklarované vágne vysvetlenia o výhodách pre múzeum po zmene zriaďovateľa označuje za faloš a zástierku.

Dušan Jarjabek. (Foto: archív)

Zámerom delimitácie Múzea SNP sa zaoberali členovia parlamentného kultúrneho výboru. Tí neprijali návrh exministerky kultúry Ľubice Laššákovej, aby odmietol postup zmeny zriaďovateľa Múzea SNP, naopak, prijal alternatívny návrh uznesenia, ktorý hovorí o tom, že na základe prednesených argumentov na rokovaní súhlasí výbor s postupom delimitácie, žiada zároveň zachovať archívne, vedecké a edukačné poslanie múzea.

Proti zámeru vznikla petícia, ktorú počas dvoch týždňov podpísalo vyše päťtisíc ľudí. Časť odbornej verejnosti upozornila, že zámer je v rozpore s kompetenčným zákonom, keďže „múzeum presúva do zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu, ktorý má fakultatívnu možnosť starať sa o pamiatky a pamäťové inštitúcie z gescie ministerstva, ktorému takúto úlohu kompetenčný zákon ukladá ako povinnosť“.