Úvod Z DOMOVA Smer-SD si pripomenul SNP separátne. Fašizmus podľa Blahu pretrváva v dnešnej vláde

Smer-SD si pripomenul SNP separátne. Fašizmus podľa Blahu pretrváva v dnešnej vláde

Foto: archív

Predstavitelia opozičného Smeru-SD si vo Zvolene pripomenuli 78. výročie Slovenského národného povstania. Vyzvali na to, aby si ľudia ctili svojich predkov a to, čo pre krajinu v rámci bojov proti fašizmu urobili. Nevyhli sa však ani kritike súčasnej vládnej garnitúry a situácii v krajine.

„Treba si uctievať SNP,“ odkázal líder Smeru Robert Fico. V úcte podľa neho treba mať všetkých tých, ktorí stáli za povstaním nielen politicky, ale aj tí, ktorí odišli bojovať do hôr. Nemyslí si však, že odkaz účastníkov SNP sa v súčasnosti darí napĺňať. Krajina podľa neho nie je demokratická, nestojí na pluralizme politických strán a hovorí o snahe zmariť opäť referendum.

Slovensko podľa neho nie je ani slobodné, keďže si nie každý môže povedať vlastný názor. Odmieta tiež, že by SR bolo suverénnym a zvrchovaným štátom, kde by sa občanom dobre žilo. „Pre nezmyselné a nefunkčné sankcie sme vystavení najväčšiemu zdražovaniu,“ zdôraznil Fico.

Podpredseda NR SR Juraj Blanár označil SNP nielen za najväčšie povstanie národa proti fašizmu v Európe, ale pripomenul tiež položenie základov budúceho štátu SR. Podľa Ľuboša Blahu netreba zabúdať na to, že zásadnú úlohu pri SNP zohrali komunisti a že fašizmus v súčasnej vláde pretrváva, Richard Takáč podotkol, že mier pre krajinu pred 78 rokmi neprišiel zo západu, ale z východu.

Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer-SD, bol aj ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Ako rečník vystúpil tiež zástupca bieloruskej ambasády. Fico ich prítomnosť odôvodnil tým, že pozývali zástupcov krajín bývalého ZSSR, ale aj krajín, ktoré SNP podporovali.

Okrem spomínaných dvoch veľvyslancov sa ostatní diplomati za neúčasť podľa Smeru-SD ospravedlnili. Predstavitelia strany zároveň ostro kritizoval, že sa verejnosť nemohla zúčastniť na oslavách výročia SNP v Banskej Bystrici.