Úvod Z DOMOVA Smer-SD štartuje petičnú akciu na vypísanie referenda s jedinou otázkou

Smer-SD štartuje petičnú akciu na vypísanie referenda s jedinou otázkou

Robert Fico. (Foto: archív)

Smer-SD ide do petičnej akcie. Referendum má mať jedinú otázku a ak bude úspešné, má znamenať ukončenie funkčného obdobia súčasnej vlády. Uviedol to predseda Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu po rokovaní predsedníctva strany v Banskej Bystrici.

Na kooperáciu plánuje strana osloviť aj ďalšie opozičné subjekty. Ak stihnú potrebné podpisy vyzberať do 31. júla, podľa Fica sa vytvoria predpoklady, aby sa plebiscit mohol konať spolu s komunálnymi voľbami.

“Ak vyzbierame potrebných 350.000 podpisov do 31. júla, budú vytvorené všetky predpoklady na to, aby sa na jeseň konalo referendum v deň komunálnych volieb do vyšších územných celkov a v mestách a obciach, aby sa nevyhadzovali peniaze. Ak by bolo platné, v takom prípade sa skončí funkčné obdobie Národnej rady SR a budú predčasné parlamentné voľby.

Predpokladám, že prezidentka sa pokúsi znova zmariť referendum, ale Slovensko potrebuje novú vládu, aby prišlo k upokojeniu situácie,“ povedal Fico. Podľa neho jediná otázka sa priamo dotýka zmeny Ústavy SR, a teda, že sa do nej zakotví, že je možné referendom skončiť volebné obdobie nefunkčnej vlády.