Úvod Z DOMOVA Smer-SD: Západ tlačí štáty k opúšťaniu vlastných tradícií a preberaniu bezduchej kultúry...

Smer-SD: Západ tlačí štáty k opúšťaniu vlastných tradícií a preberaniu bezduchej kultúry konzumu

Foto: archív

Politici si na sociálnej sieti pripomínajú Sviatok svätého Cyrila a Metoda. Zhodujú sa na dôležitosti ich príchodu na Veľkú Moravu, ako aj na sile ich odkazu pre súčasnosť. „Dnes oslavujeme sviatok dvoch bratov, ktorí urobili pre náš národ významné kroky, ktoré formovali našu kultúru, kresťanstvo a jazyk,“ uviedlo hnutie Sme rodina na sociálnej sieti.

Expremiér a nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini je zasa presvedčený, že ak chce Slovensko v globalizovanom svete uspieť, musí stáť na kultúrno-etickom odkaze týchto dvoch osobností. Duchovný odkaz Cyrila a Metoda nás podľa neho sprevádza aj v súčasnosti.

Ich príchod na naše územie označil za kultúrno-politický prelom v historickom vývoji starých Slovanov. „Svojou vzdelanosťou, nebývalou diplomatickou obratnosťou a poznaním mocenských reálií vtedajšieho sveta vytvorili pre vtedajšie politické elity duchovný priestor na rozvoj.

Musíme si ctiť, že na naše územie nepriniesli len vieru, ale aj vzdelanosť, a tým nás zaradili medzi moderné spoločnosti vtedajšieho sveta,“ podčiarkol s tým, že príkladom je aj ich nezlomná viera vo vlastné poslanie i to, že napriek rôznym okolnostiam nezišli z cesty, ktorej verili.

Podobne to vníma Smer-SD, podľa ktorého je súčasné obdobie pretkané silným vplyvom kultúry Západu, ktorý tlačí štáty k opúšťaniu vlastných tradícií a preberaniu bezduchej kultúry konzumu. Líder strany Robert Fico hovorí o nevyhnutnom pripomínaní si našich civilizačných koreňov.

Strana sa už počas víkendu zúčastnila pri príležitosti Sviatku svätého Cyrila a Metoda na púti v Branči pri Nitre. Vysoká účasť na podujatí podľa Fica ukazuje, že dôstojné pripomínanie si civilizačných koreňov je pre Slovensko nevyhnutné a z roka na rok aktuálnejšie.

O skúške, či Európa ustojí zápas o zachovanie si národnej i kresťanskej identity, hovorí aj predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský. Práve svätí Cyril a Metod podľa neho pripomínajú našu národnú i kresťanskú identitu.

„Do dedičstva sme dostali dar vlastnej kultúry a štátnosti a je našou povinnosťou brániť ich. Nevzdávajme sa kresťanských hodnôt, na ktorých vznikla Európa a v jej srdci na nich roky stojí naše Slovensko. Veďme dialóg v slobode a s úctou k rôznym pohľadom, ale pamätajme na to, odkiaľ sme vzišli a kam chceme prísť,” apeluje.

V Európskej únii sa podľa Majerského Slovenské republika nikdy nesmie zriecť výlučných kompetencií v otázkach, kde môžeme byť samostatní vrátane kultúrnych, etických otázok či vzdelávania.