Úvod Z DOMOVA Smer-SD žiada, aby sa eurokomisia zaoberala porušovaním ľudských práv vládou SR

Smer-SD žiada, aby sa eurokomisia zaoberala porušovaním ľudských práv vládou SR

Foto: archív

Smer-SD sa obrátil na Európsku komisiu (EK), aby začala konať proti slovenskej vláde pre porušovanie ľudských práv a narúšanie princípov právneho štátu. Odvoláva sa pri tom na základy existencie Európskej únie.

Informoval o tom šéf strany Robert Fico na mediálnom brífingu, na ktorú nepozval slovenské, iba české médiá. Situáciu na Slovensku označil za memento toho, čo sa môže stať, keď sa k moci dostanú „nevzdelaní, neskúsení ľudia, často s pochybnou minulosťou“.

„Očakávame, že Európska komisia sa bude neudržateľnou situáciou na Slovensku zaoberať. Vychádzame z toho, že ak EK zaujíma obyčajný legislatívny proces v Maďarsku alebo Poľsku, tak ju musia zaujímať prípady zatvárania nevinných ľudí z čisto politických dôvodov. Preto v mene Smeru-SD vyzývam EK, aby začala konať proti vláde SR za to, že rozvracia právny štát a porušuje ľudské práva, čo sú základné hodnoty fungovania EÚ,“ uviedol Fico.

Šéf Smeru-SD opätovne hovorí o závažnosti situácie v bezpečnostných zložkách. Trvá na tom, že vyšetrovania viacerých káuz boli manipulované. Odmieta politizáciu procesov vyšetrovania v „živých veciach“ zo strany Smeru-SD. Podotkol, že ide o viacerých bývalých nominantov jeho vlád, ktorí podľa neho robili svoju prácu dobre. Dodal, že strana Smer-SD musí upozorňovať na rozvrat právneho štátu na Slovensku.

Argumentoval správou Slovenskej informačnej služby, ktorá hovorí o podozreniach z manipulovania vyšetrovaní káuz, ako aj uznesením o vznesení obvinenia voči nedávno zadržaným vyšetrovateľom Národnej kriminálne agentúry.

Hovorí, že toto nestojí na výmysloch a indíciách, ale že boli obvinení na základe legálneho odpočúvania. Obsah ich rozhovorov podľa Fica dokazuje, že vyšetrovatelia chceli zlikvidovať policajnú inšpekciu, aby ich nestíhala.

Predseda vlády Eduard Heger tento krok opozície víta. Pripomenul správu EK, v ktorej sa spomínala snaha vlády o očistu právneho štátu. Dodal, že s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou o téme viackrát hovoril.

Komisia podľa neho oceňuje úsilie vlády. Vyjadril sa, že aktuálnu situáciu spôsobila súčasná opozícia a že správa EK siaha do obdobia, keď bol na Slovensku zavraždený novinár a jeho snúbenica. „To bolo za vlády Roberta Fica.

Ak ten istý človek, za ktorého vlády bol pošliapaný právny štát na Slovensku, zvoláva EK, aby sa prišla pozrieť, môžem to čítať len tak, že si vstúpil do svedomia, uvedomil si, čo tu napáchal a chce činiť pokánie. Inak si to neviem predstaviť,“ povedal premiér.