Úvod Z DOMOVA Smer spustil petičnú akciu a zverejnil referendové otázky. Má podporu Hlasu, Republiky...

Smer spustil petičnú akciu a zverejnil referendové otázky. Má podporu Hlasu, Republiky a SNS

Foto: archív

Opozičná strana Smer-SD verejne ohlásila petičnú akciu k referendu, pričom všeľudové hlasovanie by chcela spojiť s jesennými komunálnymi a župnými voľbami, ktorých konanie predseda NR SR určil na 29. októbra.

Na mediálnom brífingu pred jedným z bilbordov novej referendovej kampane neďaleko sídla strany o tom informoval predseda strany Robert Fico. Referendum má mať dve otázky, prvá časť referenda má týkať demisie vlády a druhá zmeny Ústavy SR.

Prvá otázka má znieť: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“ Ak na túto otázku odpovie dostatočný počet ľudí pozitívne, podľa Fica bude mať  po plebiscite vláda povinnosť bezodkladne podať demisiu.

Druhá otázka sa týka zmeny ústavy. „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ ozrejmil Fico. V ústave tak chcú zakotviť možnosť skrátiť volebné obdobie na základe výsledku referenda alebo uznesenia NR SR.

„Pri tomto uznesení bude stačiť 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých poslancov NR SR,“ dodal a pokračoval? že ak sa potrebné množstvo podpisov podarí vyzbierať do 31. júla alebo do 15. augusta, podľa neho sa môže referendum konať spoločne s jesennými voľbami. „Ušetrilo by sa tým veľa peňazí, bolo by to efektívne a ekonomické,“ priblížil.

Politickú podporu referendu podľa Fica deklarovali mimoparlamentné strany Hlas-SD, Republika a SNS. Šéf Smeru-SD zároveň očakáva, že sa pre súčinnosť pri zbere podpisov obráti aj na ďalšie politické strany.

„Referendum je jediný spôsob, ktorý ľuďom na Slovensku zostal, aby vyslovili zásadným spôsobom nespokojnosť s touto vládou a požiadali ju, aby odišla,“ uviedol mimoparlamentný Hlas-SD. Verí, že referendum bude úspešné, a urobí všetko pre to, aby sa uskutočnilo čo najskôr.

“Áno, rokujeme so Smerom o spojení síl za úspešné referendum. Nepolitikárčime. Ide nám o vec, o zastavenie Matoviča, o predčasné voľby,” napísal na sociálnej sieti na margo spoločného postupu opozičných subjektov predseda hnutia Republika a poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík.