Úvod Z DOMOVA Snahy o vznik novej väčšiny sú uzavreté, chcem diskutovať o predčasných voľbách

Snahy o vznik novej väčšiny sú uzavreté, chcem diskutovať o predčasných voľbách

Eduard Heger. (Foto: archív)

Dočasne poverený premiér Eduard Heger považuje všetky snahy o vznik novej väčšiny 76 poslancov dnešným dňom za uzavreté. Chce diskutovať o predčasných voľbách, ako najreálnejší vidí jesenný termín. V stredu 18. januára chce o termíne volieb rokovať so zástupcami OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina aj SaS.

„Vzhľadom na to, že na vznik novej 76-ky chýbajú hlasy strany SaS, diskusia o predčasných voľbách je namieste,“ uviedol Heger v stanovisku Úradu vlády SR. „Na zajtra pozvem zástupcov OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina a SaS na rokovanie o termíne predčasných volieb. Aktuálne sa ako najreálnejší javí jesenný termín,“ informoval.

Heger tvrdí, že s iniciatívou na vznik 76-ky mal prísť šéf SaS Richard Sulík deň po odhlasovaní nedôvery vláde. Dodal, že ho kontaktovali niekoľkí poslanci z klubu SaS s tým, že by si vedeli predstaviť podporu novej 76-ky.

Líder OĽaNO Igor Matovič vidí v krokoch SaS obavy z možného vzniku konkurenčných strán. Tvrdí, že Sulík má strach z toho, že si Heger a dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď založia stredoliberálnu stranu, a tak by stranu „profesionálneho povalača vlád“ už málokto volil.

Je presvedčený, že SaS sa do parlamentu už nedostane a volič bude mať na výber “zodpovednejšie možnosti”. Opozičná SaS odmietla diskusiu o novej väčšine 76 poslancov. Jej hľadanie považuje za stratu času. Ako kompromisné riešenie považuje septembrový termín predčasných volieb.

SaS argumentovala, že s Hegerom nemá o čom rokovať, keďže novú väčšinu nie sú ochotní podporiť ani všetci poslanci OĽaNO a ani Sme rodina. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová reagovala, že úsilie Hegera o dohodu stroskotalo na strane Sulíka. SaS sa podľa nej ukázala ako “nepoužiteľný partner”. Jej strana predčasné voľby odmieta podporiť.