Úvod Politika SNS: Čaputová mala Macronovi vysvetliť postoj východu EÚ k migrácii

SNS: Čaputová mala Macronovi vysvetliť postoj východu EÚ k migrácii

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Koaličná SNS očakávala, že prezidentka Zuzana Čaputová počas svojej návštevy francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi vysvetlí znepokojenie v súvislosti s obsadzovaním hlavných postov v orgánoch Európskej únie a postoj v oblasti migrácie. Uviedol to poslanec za národniarov Anton Hrnko, ktorý tiež predpokladal, že prezidentka bude kritizovať zásahy polície proti tzv. žltým vestám. Prezidentská kancelária TASR informovala o tom, že na Hrnkovu kritiku nebude reagovať.

Pri rozdeľovaní postov podľa Hrnka „nebol braný na zreteľ geografický princíp a rozhodujúce pozície si rozdelili najsilnejšie štáty“. V súvislosti s migráciou zas podľa neho mala Čaputová zdôrazniť, že Slovensko odmieta akceptovať „trvalý prísun imigrantov z bývalých francúzskych a britských kolónií“ a ich prerozdeľovanie. Kritiku zásahov proti demonštrantom Hrnko predpokladal na základe prezidentkiných vyjadrení o Česku, Poľsku, Maďarsku a Číne.

Slovenskú prezidentku francúzsky prezident Emmanuel Macron privítal v Elyzejskom paláci v stredu. Prezidentka po stretnutí vyhlásila, že Slovensko a Francúzsko majú spoločné hodnoty, vyjadrila tiež záujem o ďalšiu integráciu v EÚ a dobudovanie eurozóny. Čaputová tiež potvrdila záväzok Slovenska dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu.