Úvod Politika SNS naznačila, že Cséfalvayová by mala odstúpiť z čela zahraničného výboru

SNS naznačila, že Cséfalvayová by mala odstúpiť z čela zahraničného výboru

Katarína Cséfalvayová. (Foto: archív)

Predsedu SNS Andreja Danka „vyrušujú“ reči o tom, ako Most-Híd odíde z koalície. „Ak sa Mostu–Híd nepáči táto vládna koalícia, nech nám nedáva mediálne odkazy, ale nech politicky koná, ako cíti,“ uviedol Danko.

Predseda národniarov sa takto vyjadril v súvislosti s rozruchom, ktorý nastal po rokovaní parlamentného zahraničného výboru. Danko deklaroval, že plne stojí za stanoviskom prvého podpredsedu SNS Jaroslava Pašku, že nominantka Mosta-Híd Katarína Cséfalvayová porušila svojím postupom koaličnú zmluvu.

Zároveň oznámil, že je šokovaný z vyhlásenia predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, ktorý v Cséfalvayovej konaní rozpor s koaličnou dohodou nevidí. „Koalícia je o kompromise a dodržiavaní pravidiel. Zvykol som si, že pán Kresák a pani Žitňanská si robia v koalícii, čo chcú. Odmietam však, aby SNS dodržiavala všetky dohody a pani Cséfalvayová si robila svoje PR,“ vyhlásil Danko.

Zahraničný výbor NR SR prijal stanovisko, ktorým odmietol “legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR”. Prítomní poslanci výboru tak urobili po tom, čo nezaradený poslanec Peter Marček pred pár dňami navštívil Krym. Hlasovania sa zdržal len jeden z prítomných členov výboru, ostatní hlasovali za. Poslanci za SNS a Smer-SD sa však z účasti na výbore ospravedlnili.

Zvolanie výboru aj presadzovanie prijatia uznesenia zo strany Cséfalvayovej podľa národniarov „prebiehalo v príkrom rozpore s písomne dohodnutými pravidlami spolupráce koaličných partnerov“. Konanie predsedníčky preto označili za nezlučiteľné s jej ďalším pôsobením v tejto funkcii.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár však odmieta, že by jeho nominantka porušila koaličnú dohodu. „Tá hovorí o tom, že porušením koaličnej zmluvy je, keď koaličný partner, povedzme cez svojich poslancov, nesúhlasí s návrhom a druhý koaličný partner to odsúhlasí s pomocou opozície.

V tomto prípade tam ani jeden poslanec vládnej koalície okrem Mosta nebol, takže nemohlo prísť k porušeniu, pretože nikto nehovoril, že s tým uznesením má problém,“ povedal pre TASR. Smer-SD v komuniké vyzval, aby sa koaliční partneri zdržali krokov, ktoré by medzi nimi mohli vytvárať napätie.

Katarína Cséfalvayová dôvod na svoju rezignáciu nevidí. Povedala, že požiadavka SNS, aby vo funkcii skončila, ju prekvapila. „Svojimi postojmi som vždy podporovala a presadzovala do praxe oficiálne európske a euroatlantické smerovanie slovenskej zahraničnej politiky, ktoré je zakotvené aj v programovom vyhlásení vlády SR. Aj rokovanie výboru bolo zvolané so zámerom prijať stanovisko, ktoré potvrdí a podporí zahraničnú politiku tejto vlády,“ uviedla v tejto súvislosti poslankyňa.

Zasadnutie Zahraničného výboru NR SR. (Foto: archív)