Úvod Politika SNS trvá na podozrení, že poslanec Smeru poskytuje OĽaNO materiály z Úradu...

SNS trvá na podozrení, že poslanec Smeru poskytuje OĽaNO materiály z Úradu vlády

Jaroslav Paška. (Foto: Michaela Kolimárová)

Slovenská národná strana trvá na vyjadrení svojho podpredsedu Jaroslava Pašku, ktorý povedal, že na pôde Úradu vlády SR sa pripravujú kroky proti národniarom. „Je na počudovanie, ako môže hnutie OĽaNO-NOVA disponovať tajnými materiálmi z Úradu vlády SR,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré TASR poskytla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová. „Naskytuje sa tu možnosť, že za takýmito podprahovým hrami nie je nikto iný ako mediálny poradca pána Roberta Fica a poslanec NR SR za Smer-SD Erik Tomáš,“ doplnila.

„Ako je možné, že jednoduchí ľudia ako Veronika Remišová nachádzajú na stole materiály, ktoré vychádzajú z precíznych analytických materiálov, s ktorými nemá ako disponovať,“ cituje SNS svojho predsedu Andreja Danka. Podľa strany tak vzniká u niektorých jej členov pocit koordinácie, ktorý sa mal začať od príchodu Erika Tomáša na Úrad vlády SR.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár vyzval koaličných partnerov, najmä SNS, na zodpovednosť. Reagoval tak na vyjadrenia podpredsedu SNS Jaroslava Pašku k dôvodom vládnej krízy. Označil ich za neférové a nepravdivé. Podľa SNS má však Paška plné právo hovoriť o svojich názoroch a pocitoch, keď sa ho na ne novinári alebo médiá spýtajú.

SNS zároveň vysvetlila, že jej podpredseda bol na Bôriku, kde sa uskutočnila koaličná rada, preto, že sa zúčastnil na rokovaní Legislatívnej rady vlády SR. „Jaroslav Paška hovoril o veciach, ktoré treba v koalícii nastaviť, len vyjadril, čo cíti,“ vysvetlila strana v reakcii. „Vyjadrenia pána Pašku boli nezodpovedné, sú nefér a ani nie sú pravdivé. Ak si vie niekto predstaviť, že by sa v Smere-SD dohodli s pánom Matovičom, tak asi dostal úpal,“ poznamenal dnes Bugár. Vyzval na zodpovednosť. „Vyzývam všetkých politických predstaviteľov, v tomto prípade najmä predstaviteľov SNS, aby si uvedomovali ich zodpovednosť,“ povedal.

Premiér Robert Fico a poslanec Erik Tomáš. (Foto: archív)
Premiér Robert Fico s poslancom Erikom Tomášom. (Foto: archív)

Tvrdenia SNS a jej predstaviteľov označil Erik Tomáš za absurdné. „Igor Matovič tvrdí, že pracujeme na diskreditácii jeho hnutia OĽaNO a SNS zas, že spolupracujeme s OĽaNO na diskreditácii SNS. Už len tieto dve protirečivé tvrdenia ukazujú, že je to celé nezmysel,“ reagoval. „Strana SNS nesie plnú zodpovednosť za rezort školstva, podobne ako Smer-SD a Most-Híd nesú plnú zodpovednosť za svoje rezorty. Zbavovať sa tejto zodpovednosti útokmi na koaličných partnerov, navyše založenými len na subjektívnych pocitoch, považujeme minimálne za nekorektné,“ uviedol Tomáš.

„Hnutie OĽaNO teší, že SNS hodnotí prácu našej poslankyne Veroniky Remišovej o rozhadzovaní 600 miliónov eur určených na vedu a výskum ako vysoko precízne analytické materiály,“ uviedlo v reakcii na slová Andreja Danka opozičné hnutie. To zároveň víta, že SNS tieto materiály a prácu Remišovej nespochybňuje. „Očakávame teda, že za všetky prešľapy a zlyhania v rezorte školstva vyvodí Andrej Danko osobnú zodpovednosť,“ dopĺňa OĽaNO.

Lídri koaličných strán sa na stretnutí zhodli, že problém v koalícii nie je taký vážny, aby neboli odhodlaní v nej pokračovať. Alternatíva proti aktuálnej vláde totiž podľa nich neexistuje. Po rokovaní koaličnej rady to oznámil Bugár, ktorý na brífing prišiel sám a tlmočil stanovisko vládneho trojlístka. Koalícia ešte krízu, ktorá vznikla po vypovedaní koaličnej zmluvy šéfom SNS, neuzavrela. Jej lídri sa opätovne stretnú v piatok.

Šéf OĽaNO Igor Matovič so svojou mediálne exponovanou poslankyňou Verikou Remišovou. (Foto: archív)
Šéf OĽaNO Igor Matovič so svojou mediálne exponovanou poslankyňou Veronikou Remišovou. (Foto: archív)