Úvod Zdravie Sóda bikarbóna je účinnejšia ako drahé lieky

Sóda bikarbóna je účinnejšia ako drahé lieky

Foto: archív

Sóda bikarbóna, nazývaná tiež jedlá sóda, dokáže liečiť mnohé ochorenia oveľa účinnejšie, ako drahé lieky. Bežne sa pritom používa na onkológii či jednotkách intenzívnej starostlivosti.vVysoká toxicita chemoterapie a rádioterapie ničí životne dôležité orgány ako pečeň alebo obličky. Aby sa predišlo ich zlyhaniu, pacientom sa podáva práve jedlá sóda. Acidobázická nerovnováha narúša v tele biochemické reakcie.

Na úroveň pH sú veľmi citlivé aj enzýmy, ktoré sú základnou súčasťou biochemických reakcií. Tie prebiehajú najlepšie v zásaditom prostredí. Dôležitú úlohu pri udržiavaní vhodnej úrovne pH v organizme zohráva strava. Súčasné bežné stravovacie návyky však spôsobujú znižovanie úrovne pH a vytvárajú v tele kyslé prostredie.

Ak sa tkanivá permanentne nachádzajú v stave acidobázickej nerovnováhy, bunkové aktivity a funkcie sú narušené. Pri nízkych úrovniach pH začínajú bunky kolabovať. To vedie k vážnym zdravotným problémom: onkologickým a srdcovocievnym ochoreniam, gastritíde, osteoporóze alebo cukrovke.

Foto: archív
Foto: archív


Mnohým ochoreniam pritom pomáha predchádzať konzumácia sódy bikarbóny. Táto látka prispieva k transportu kyslíka: rozširuje cievy a pomáha ho uvoľňovať do buniek. V bunkách sa tým zvyšuje pH. Ak je napríklad pH moču vysoké (zásadité), nenastáva kryštalizácia odpadových látok metabolizmu v močovom trakte. Klesá tak riziko ochorenia na dnu, obličkové kamene, cukrovku alebo choroby srdca.

Konzumáciou jedlej sódy možno predchádzať artritíde, dne aj chrípke. Tiež pomáha správnej činnosti pankreasu, kde sa vytvára inzulín a bielkoviny štiepiacich enzýmov. Dokáže zbaviť bunky a tkanivá toxínov aj kyselín.

Pri akútnych ochoreniach ako chrípka či nachladnutie užívajte polovicu čajovej lyžičky v pohári studenej vody 4- až 6-krát denne počas niekoľkých dní. Pri chronických ochoreniach alebo ako prevencia stačí polovica čajovej lyžičky v pohári vody dvakrát denne počas niekoľkých týždňov. Vodu so sódou bikarbónou užívajte aspoň 30 minút pred jedlom. Jej užitie po jedle by neutralizovalo kyselinu v žalúdku a narušilo trávenie. Maximálna denná dávka je päť čajových lyžičiek.

Foto: archív
Foto: archív

3 komentárov

Comments are closed.