Úvod ZO ZAHRANIČIA Šojgu: Časť vojenských cvičení sa čoskoro skončí

Šojgu: Časť vojenských cvičení sa čoskoro skončí

Sergej Šojgu. (Foto: archív)

Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že časť ruských vojenských cvičení, ktoré sa konajú v rôznych častiach krajiny na súši i na mori, ako aj v Bielorusku, sa chýli ku koncu. „Časť vojenských cvičení sa blíži ku svojmu koncu, časť sa skončí v blízkom čase,“ povedal minister počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Cvičenia sa konajú takmer v celom Západnom vojenskom okruhu, pričom sa na nich zúčastňujú prakticky všetky flotily — a to v Barentsovom mori, Čiernom mori, Baltskom mori,” pokračoval šéf rezortu obrany.

Ruská armáda spustila v uplynulých týždňoch niekoľko vojenských cvičení. Na cvičeniach sa zúčastňuje vyše 30 ruských vojenských plavidiel, vzdušné a pobrežné sily. Počas cvičení budú jednotky nacvičovať obranu polostrova Krym, ktorý v roku 2014 na základe referenda Rusko opätovne pripojilo k svojmu územiu.

Minulý týždeň sa začali spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenia Spojenecké odhodlanie 2022, ktoré sa konajú na území Bieloruska. Manévre trvajú do 20. februára a Moskva i Minsk už skôr potvrdili, že po ich skončení sa ruskí vojaci vrátia na miesta svojho trvalého umiestnenia.

Ruské ministerstvo obrany tiež 20. januára informovalo o začiatku rozsiahlych námorných cvičení vo viacerých vodách morí, ktoré obklopujú ruské územie, i v Tichom a Atlantickom oceáne. Na týchto cvičeniach sa zúčastňuje približne 140 plavidiel a vyše 10.000 ruských vojakov. Ruské vojenské plavidlá mali operovať aj vo vodách Stredozemného mora.

Manévre sa konajú v čase rastúceho napätia medzi Ruskom, USA a NATO, pričom Západ obviňuje Moskvu, že sa chystá zaútočiť na Ukrajinu. Moskva však opakovane poprela, že plánuje inváziu na Ukrajinu.