Úvod Politika Šojgu: Rusko v Sýrii zlikvidovalo vyše 60 000 militantov

Šojgu: Rusko v Sýrii zlikvidovalo vyše 60 000 militantov

Sergej Šojgu. (Foto: archív)

Rusko má od tohto roka po prvý raz vo svojej histórii radarový systém plne pokrývajúci jeho územie. Oznámil to ruský minister obrany Sergej Šojgu na koncoročnom zasadaní vedenia rezortu za účasti prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina. „Po prvý raz v ruských dejinách bol okolo Ruska vytvorený radarový systém s plným pokrytím,“ povedal Šojgu, ktorého citovala agentúra TASS.

Minister obrany zároveň oznámil, že rozpočet jeho rezortu na rok 2018 predstavuje 46 miliárd dolárov, čo je 2,8 percenta hrubého domáceho produktu krajiny. Pre porovnanie uviedol, že rozpočet amerického ministerstva obrany pre budúci rok je vyše 700 miliárd dolárov.

Šojgu taktiež uviedol, že jeho rezort plánuje v roku 2018 zvýšiť podiel modernej výzbroje na 61 percent. Vyjadril sa aj k Severoatlantickej aliancii. „Počet kontingentov NATO rozmiestnených na západných hraniciach Ruska sa od roku 2012 zvýšil trojnásobne. Do pobaltského regiónu a Poľska boli nasadené štyri taktické práporné skupiny, obrnená brigáda americkej armády a veliteľstvo mnohonárodných divízií NATO bolo nasadené do Poľska a Rumunska. Počet vojakov aliancie vzrástol z 10 000 na 40 000,“ konštatoval Šojgu. V dôsledku tejto situácie Rusko rozširuje oblasť leteckých a lodných hliadok.

K ruskej intervencii v Sýrii Šojgu Putinovi povedal: „Vaše nariadenie o stiahnutí ruskej bojovej skupiny zo Sýrie bolo zrealizované.“ Minister uviedol, že viac ako 48 000 ruských vojenských vojakov získalo v Sýrii neoceniteľné skúsenosti. „Z nich vyše 14 000 dostalo štátne vyznamenania,“ doplnil.

“Počas operácie v Sýrii bolo zlikvidovaných 60 318 militantov, 819 veliteľov a 2 840 ozbrojencov pôvodom z Ruska,“ bilancoval Šojgu. Počas operácie v Sýrii ruská armáda otestovala väčšinu druhov svojej vojenskej techniky vrátane 215 druhov zbraní. Pokiaľ ide o dve ruské základne v Sýrii – námornú základňu Tartús a leteckú základňu Humajmím – tie budú pokračovať v činnosti v súlade s medzinárodnými dohodami, dodal ruský minister obrany.

Foto: archív