Úvod Politika Sokol: Národná koalícia ide do eurovolieb integrovať národné a kresťanské sily

Sokol: Národná koalícia ide do eurovolieb integrovať národné a kresťanské sily

Prvý podpredseda Národnej koalície Peter Sokol. (Foto: Michaela Kolimárová)

Politická strana Národná koalícia schválila 14-člennú kandidátku pre tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu. Lídrom kandidátky bude Peter Tomeček, podpredseda strany, bývalý poslanec Národnej rady SR a niekdajší trnavský župan.

Na druhom mieste je Anton Martvoň, právnik a vysokoškolský pedagóg, ktorý do roku 2016 pôsobil ako poslanec NR SR. S prvým podpredsedom Národnej koalície Petrom Sokolom sme sa zhovárali s akými cieľmi, programom a ďalšími zaujímavými menami ide spoločná kandidátka tejto strany do eurovolieb.

Vaša kandidátka do eurovolieb priniesla viacero zaujímavých mien a predstaviteľov rôznych politických ideologických prúdov. Nájdeme na nej ľudí, ktorých môžeme priradiť k ľavicovému, ale aj pravicovému zmýšľaniu. Čo ich spája?

Naša kandidátka je solídnou ponukou, ktorá zohľadňuje zásadné programové ciele Národnej koalície. Nimi je Európa silných národných štátov, zrušenie protiruských sankcií, budovanie kooperujúceho Euroázijského hospodárskeho priestoru a transatlantický skepticizmus. Zároveň je naša kandidátka serióznym pokusom integrovať národné a kresťansko-sociálne sily do spoločného politického prúdu.

Na vašej kandidátke sa objavil aj Radovan Znášik, ktorý vstúpil do širšieho povedomia tým, že vedenie NR SR odmietlo jeho kandidatúru na prezidenta pre nesplnenie vekovej podmienky. Nie je to z vašej strany risk?

Radovana Znášika som osobne zaregistroval ako prvého občianskeho kandidáta, ktorý oznámil úmysel kandidovať na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. Vyzbieral vyše 17-tisíc podpisov od občanov. Termín prezidentských volieb mohol byť aj iný a posunutý oproti vyhlásenému.

Znášik má za sebou diplomatické štúdiá v Londýne, po ktorých na šesť rokov pracoval na ministerstve životného prostredia. Podarilo sa mu získať štipendium od japonskej vlády a v Tokiu študoval verejnú politiku. Do Turkmenistanu zasa zavítal v rámci vysunutého pracoviska Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Odborne predstavuje mladú krv v medzinárodných vzťahoch. Sme radi, že je už aj oficiálne členom Národnej koalície.

Zaujímavým menom je aj letecký analytik a bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR Peter Švec, ako ste sa dostali k spolupráci?

Peter Švec je pôvodne vojenský, dnes civilný pilot. Po novembri 1989 zakladal Asociáciu slovenských vojakov. Jeho názory na samostatnosť Slovenska sú známe a nemenné takmer 30 rokov. Bol jeden z tých, ktorí sa v januári 1993 zaslúžili o vznik Slovenskej republiky.

Navyše, je odborne nespochybniteľný. Má čo povedať k obrannému letectvu ako aj civilnému, stačí si pozrieť desiatky jeho rozhovorov pre médiá. Študoval vo Veľkej Británii, v leteckej brandži má kontakty po celej Európe. Viete si predstaviť lepšieho človeka v europarlamente, keď sa bude hovoriť o európskej stálej obrannej spolupráci? Ja nie.

Tvrdíte, že ste za zrušenie protiruských sankcií, čo personálne potvrdzuje umiestnenie Ľubice Blaškovej na eurokandidátke. Tú je často vidieť na podujatiach v Ruskom centre pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry v Bratislave a reprezentuje tiež aj Združenie absolventov ruských a sovietskych vysokých škôl. Čím je ešte známa?

Váš výpočet je presný. Doplnil by som len, že v roku 2013 kandidovala na prezidentku vo voľbách, keď kandidoval súčasný prezident Andrej Kiska, aj keď napokon stiahla kandidatúru. Ľubica Blašková na našej kandidátke je potvrdením toho, že strach z Ruska nemáme, naopak ponúkame ruku spolupráce a ak by bola zvolená verte, že hlas za zrušenie protiruských sankcií by bolo poriadne v rokovacej sále europarlamentu počuť.