Úvod Z DOMOVA Sólymos zvažuje kandidatúru na predsedu Mosta-Híd

Sólymos zvažuje kandidatúru na predsedu Mosta-Híd

László Sólymos. (Foto: archív)

Exminister životného prostredia László Sólymos zvažuje, že bude kandidovať za predsedu Mosta-Híd. Podľa neho majú dostať šancu v strane noví ľudia, pričom voliči chcú konštruktívnu spoluprácu roztrieštených maďarských strán. „Ak sa delegáti strany stotožnia s mojou víziou, budem sa uchádzať o miesto predsedu,“ povedal Sólymos.

Snem strany sa mal konať v apríli, pre pandémiu nového koronavírusu sa jeho termín odložil. Na sneme sa má okrem nového predsedu voliť zvyšné predsedníctvo. Béla Bugár sa vzdal postu predsedu po nepriaznivom výsledku vo februárových voľbách, keď Most-Híd neprekročil brány parlamentu.

Podľa hovorkyne Kláry Magdeme by mal byť snem zvolaný aj napriek mimoriadnym udalostiam v čo najkratšom možnom čase. Súčasné vedenie strany okrem Sólymosa tvoria Attila Agócs, Peter Krajňák a Karol Pataky. Sólymos je presvedčený, že robiť ďalšie kroky v strane má zmysel len vtedy, ak dostanú šancu noví ľudia.

Strana má tiež podľa neho začať načúvať voličom, ktorí sú unavení z osobnostných rozbrojov medzi maďarskými politikmi a ktorí chcú konštruktívnu spoluprácu roztrieštených maďarských strán.

„Len tak zabezpečíme, aby sa neopakovala situácia, že v parlamente maďarská menšina nemá zastúpenie.“ Riešenia pre menšiny musia hľadať maďarské strany podľa Sólymosa spoločne a nesúperiť medzi sebou.

O spolupráci maďarských síl zo strany SMK rozhodne podľa tlačového tajomníka Róberta Králika až nové predsedníctvo strany. Voliť sa má na kongrese, ktorého termín nie je známy. Zvolajú ho pravdepodobne až po uvoľnení protiepidemických opatrení.