Úvod ZO ZAHRANIČIA Soros: Financoval som Čaputovú a z vývoja na Ukrajine mám radosť

Soros: Financoval som Čaputovú a z vývoja na Ukrajine mám radosť

Foto: archív

V týchto dňoch na verejnosť prenikla informácia, že americký finančník George Soros potvrdil financovanie Zuzany Čaputovej. Soros to povedal v mimoriadne otvorenom rozhovore pre britský denník The Guardian. Okrem iného v ňom vyhlásil, že je hrdý na to, akých má nepriateľov. Teší sa aj z vývoja situácie na Ukrajine.

„Keď sa pozriem na zoznam ľudí, hnutí alebo krajín, ktoré na mňa útočia, vyvoláva to vo mne pocit, že asi niečo robím správne. Som hrdý na to, akých mám nepriateľov,“ vyhlásil 89-ročný rodák z Budapešti. Výpady oponentov vraj neberie osobne: „Nezhody medzi nami nie sú osobné, ale ideologické, sme zástancovia opačných svetonázorov.“

Americký miliardár už niekoľko desaťročí investuje obrovské sumy do svojej celosvetovej vplyvnej nadačnej siete Open Society Foundations (OSF). Podľa agentúry DPA do minulého roka vložil do svojich nadácií viac ako 30 miliárd dolárov. Od roku 1992 funguje pobočka OSF v Bratislave a prostriedky z finančníkovej nadácie získala pred svojím vstupom do politiky aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Sorosovi stúpenci tvrdia, že to, čo iní označujú za zasahovanie do politiky iných štátov, je v skutočnosti podpora slobodnejšej a tolerantnejšej spoločnosti. Aj Zuzana Čaputová považuje obvinenia Sorosa zo zasahovania do vývoja v rôznych krajinách sveta za zavádzajúce.

Bývalá občianska aktivistka, ktorá v minulosti získala množstvo grantov z jeho nadácie, hovorí o ňom inak. „Vďaka peniazom z tejto organizácie sa na Slovensku urobilo veľa dobrej a hodnotnej práce,“ vyhlásila krátko po svojom zvolení do funkcie prezidentky. „Väčšina grantov smerovala skôr na všeobecnú podporu demokracie ako do pokusov o ovplyvňovanie konkrétnych záležitostí.“

Ako pripomína The Guardian, Sorosa jeho neprajníci ho označujú za „nemilosrdného zloducha“, ktorého cieľom je rozvracať národy alebo posilňovať nelegálnu migráciu. Najčastejšie ho kritizuje maďarský premiér Viktor Orbán, s protivládnymi demonštráciami ho spájal napríklad aj Robert Fico alebo ruský prezident Vladimir Putin. Z nekalých úmyslov ho obvinil i šéf Bieleho domu Donald Trump či jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan.

V reakcii na otázku, ktorý z jeho projektov mu prináša najväčšie potešenie, hovoril Soros o Ukrajine, kde jeho nadácia v minulosti podporovala mnoho rôznych iniciatív: „Vezmite si krajinu, ako je Ukrajina: prešla niekoľkými revolúciami, pričom každá z nich zlyhala.“ Teraz tam mali podľa jeho slov „slobodné a spravodlivé voľby“.

Skúsenosť ho vraj naučila, že na dosiahnutie skutočného úspechu sú potrebné desaťročia. Jeho aktivity však vraj nevychádzajú z altruizmu: vyhlásil, že má „veľké ego“ a práve prostredníctvom zasahovania do udalostí v jednotlivých krajinách ho uspokojuje.

V posledných rokoch sa podľa The Guardian stal aj jedným z hlavných finančných podporovateľov kampaní a kandidátov americkej Demokratickej strany. Soros sa nechcel oficiálne postaviť za niektorého z potenciálnych volebných súperov prezidenta Trumpa, veľmi pozitívne sa však vyjadril o senátorke Warrenovej. „Trumpa by v debatách natrela na chlieb,“ myslí si.