Úvod ZO ZAHRANIČIA George Soros prenechal svoje impérium synovi Alexandrovi

George Soros prenechal svoje impérium synovi Alexandrovi

Alexander Soros s Georgeom Sorosom. (Foto: archív)

Deväťdesiatročný miliardár George Soros prenecháva kontrolu nad svojím impériom s hodnotou 25 miliárd amerických dolárov svojmu mladšiemu synovi, tridsaťsedemročnému Alexandrovi Sorosov. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý na internete publikoval denník The Wall Street Journal.

Do Sorosovho portfólia patrí aj jeho nezisková organizácia Nadácia otvorenej spoločnosti. Tá je podľa informácií na jej webe aktívna vo viac ako 120 krajinách sveta a “skupinám podporujúcim ľudské práva a rozvoj demokracie každoročne posiela príspevky v celkovej výške približne 1,5 miliardy amerických dolárov”.

Alexander Soros pre noviny uviedol, že sa väčšmi angažuje v politike ako jeho otec. Napriek tomu, že Soros junior zastáva veľmi podobné názory ako otec, rozhodol sa jeho liberálne ciele rozšíriť o témy, ako je právo na potrat, rodová politika alebo otázky okolo volebného práva.

„Veľmi rád by som stiahol svoje peniaze z politiky, no kým ju bude financovať druhá strana, budeme ju musieť financovať aj my,“ vyhlásil, čím potvrdil, že finančné prostriedky svojej rodiny bude naďalej využívať na podporu neoliberálnych politikov v Spojených štátoch.

Správna rada Nadácie otvorenej spoločnosti zvolila Alexandra Sorosa za svojho predsedu v decembri minulého roka, v pozícii nahradil svojho otca. Zároveň je riaditeľom Sorosovej „super PAC“, teda lobingovej organizácie, ktorá môže v neobmedzenej výške utrácať financie na kampane v prospech či neprospech rôznych politických ideí či osôb.

Takzvané PAC sa angažujú aj vo volebných kampaniach, avšak nesmie ich viesť politická strana či kandidát. Môžu ich vytvárať firmy, odbory či odborné komory a môžu priamo prispievať jednotlivým kandidátom alebo politickým stranám, výška ich príspevkov je však regulovaná.