Po preniknutí hackerov do archívu jedného z fondov Georgea Sorosa získala verejnosť prístup k vyše trom stovkám zaujímavých dokumentov. Na povrch tak vyplávali vzťahy medzi Spojenými štátmi a Kyjevom bez akýchkoľvek príkras. Azda nikoho neprekvapí informácia, že fond štedro dotuje ukrajinských politikov, médiá či podnikateľov.

Na boj proti ruskej propagande
Pod pojmom dobročinnosť si vedenie fondu predstavuje predovšetkým protirusky zameranú činnosť, čo si vyžaduje obrovský balík peňazí. Finančné prostriedky sa do vytipovaných spoločností nalievajú prostredníctvom niekoľkých špeciálne vytvorených programov. Zhruba pol milióna dolárov je určených len na takzvaný boj proti ruskej propagande. Zverejnené materiály fondu obsahujú dlhé zoznamy udelených grantov.

ZÍSKALI ICH NOVINÁRI A MÉDIÁ NA „SPRÁVNE“ – SAMOZREJME, Z POHĽADU WASHINGTONU – OBJASNENIE UDALOSTÍ NA KRYME A V DONBASE.

Finančnú odmenu za takúto činnosť dostalo približne sto jednotlivcov aj spoločností. „Podpora nezávislého informovania o udalostiach na Kryme a východe Ukrajiny. Informačný produkt bude určený pre miestne médiá…

K možným príjemcom našej pomoci patria Krym.Realii (krymr.com), Oleksij Macuka z Gromadske-TV-Doneck, Sergej Garmaš z OstroV a skupina IT Sector Charkov. Predpokladaná podpora: 150-tisíc dolárov (4-5 grantov),“ píše sa v uniknutých dokumentoch.

Foto: archív
Foto: archív

Bezprostredný účastník
Fond však podporuje i množstvo ďalších médií ako Vox Ukrajine, Naši groši, Jevropejskaja pravda, Ukrajinskaja pravda či KijevPost. Na zozname je aj britské vydanie Guardianu, ktoré dostalo z fondu 100-tisíc dolárov na spracovanie témy Ukrajina po Majdane. Až dve tretiny všetkých grantov idú na podporu rôznych marginálnych skupín a sponzorovanie takzvaných nezávislých médií. „Postupne sa vynára čoraz viac faktov potvrdzujúcich, že vojnu na Ukrajine vyvolal Washington.

SPOJENÉ ŠTÁTY U NÁS V PODSTATE ZORGANIZOVALI ŠTÁTNY PREVRAT.

Soros bol prostredníctvom svojich agentov nielen bezprostredným účastníkom týchto udalostí, ale ich aj financoval,“ vraví ukrajinský novinár Jurij Kot. To, že Soros prostredníctvom fondov sponzoruje médiá poplatné Washingtonu, nie je dnes tajomstvo azda pre nikoho. Búrlivejšiu reakciu však vyvolalo zistenie, že sa tento finančný špekulant mieša aj do výsostných vnútorných záležitostí Ukrajiny.

Jeho fond totiž vyčlenil 100-tisíc dolárov na uskutočnenie daňovej reformy v krajine. Na vysvetlenie sa v materiáloch fondu uvádza, že Ukrajinci sú proti podobným zmenám a návrh zákona mnohí ostro kritizujú. Pripravovaná reforma však vyhovuje Medzinárodnému menovému fondu.

Plán víťazstva
Soros má pod kontrolou aj plnenie, presnejšie neplnenie minských dohôd. Zabezpečuje, že sa do Kyjeva dostávajú generáli lojálni Severoatlantickej aliancii. Tí dávajú Porošenkovi presné inštrukcie, ako minské dohody obchádzať: „Generál NATO Wesley Clark, poľský generál Skrzypczak a niekoľko predstaviteľov pod ochranou NATO budú konzultovať prezidenta Porošenka, ako obnoviť bojaschopnosť Ukrajiny bez toho, aby porušil minské dohody.“

Wesley Clark. (Foto: archív)
Wesley Clark. (Foto: archív)

V jednom z mailov Soros hovorí o tom, že Ukrajina potrebuje peniaze a Európska únia ich zjavne nemá. Preto je on sám pripravený spustiť takzvaný plán víťazstva – z pohľadu USA optimistický scenár rozvoja Ukrajiny.

PODĽA TOHTO PLÁNU SOROS VLOŽÍ MILIARDU DOLÁROV DO UKRAJINSKÝCH PODNIKOV, KEĎ BUDE PRESVEDČENÝ O TOM, ŽE SA MU JEHO INVESTÍCIE VYPLATIA.

Zatiaľ nie je jasné, kto stojí za zverejnením dokumentov. Bloomberg vyhlasuje, že je to dielo ruskej rozviedky, predstavitelia samotného fondu vinia zase FBI. Únik takýchto citlivých materiálov pred blížiacimi sa voľbami amerického prezidenta je pre Demokratickú stranu doslova katastrofa.

George Soros je totiž jedným z jej najdôležitejších sponzorov, konkrétne Hillary Clintonovej. Keby sa bývalá ministerka zahraničia posadila do prezidentského kresla, v podstate by to znamenalo splnenie všetkých jeho plánov a stratégií vývoja krajín východnej Európy.