Úvod Politika Soros v Maďarsku kapituloval, jeho nadácia odchádza

Soros v Maďarsku kapituloval, jeho nadácia odchádza

Foto: archív

Nadácia amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa Open Society Foundation oznámila odchod z Maďarska. Podľa nej chce nadácia sídlo pobočky presunúť z Budapešti do Berlína, kde by mala byť nová filiálka otvorená v lete. Napísal to rakúsky denník Die Presse, pričom sa odvolal na centrálu Open Society Foundation v New Yorku.

Nadácia nechcela denníku oznámiť dôvod presunu, za rozhodnutím je však s najväčšou pravdepodobnosťou ostrá kampaň proti Sorosovi, ktorú pred maďarskými parlamentnými voľbami viedla konzervatívna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Tá vo voľbách 8. apríla presvedčivo zvíťazila a v koalícii s kresťanskými demokratmi obhájila ústavnú parlamentnú väčšinu.

Povolebné protivládne demonštrácie, ktorých terčom bol najmä maďarský volebný systém, šéf Orbánovej kancelárie Antal Rogan protest označil za „politický blší cirkus“ a obvinil Sorosa, že celú akciu zorganizoval a zaplatil.

Orbán dlhodobo označuje Sorosa za hlavného nepriateľa maďarského štátu, ktorý okrem iného riadi masový prílev migrantov do Európy. Maďarský týždenník Figyelö nedávno zverejnil zoznam “Sorosovej žoldnierskej armády”. Sú medzi nimi napríklad aktivisti mimovládok podporujúci imigáciu, časť novinárskej obce či pracovníci Sorosovej Stredoeurópskej univerzity v Budapešti.

Foto: archív