Úvod Politika Sorosova univerzita sa definitívne presúva z Budapešti do Viedne

Sorosova univerzita sa definitívne presúva z Budapešti do Viedne

Študenti Sorosovej CEU. (Foto: archív)

Budapeštianska Stredoeurópska univerzita (CEU), založená americkým finančníkom Georgeom Sorosom, potvrdila svoje rozhodnutie presunúť od septembra 2019 študijné programy akreditované v Spojených štátoch do Viedne. Dôvodom je odmietanie maďarskej vlády podpísať dohodu, ktorá by umožnila ďalšie pôsobenie tejto inštitúcie v Budapešti, informovala v tlačová agentúra AP.

Termín podpísania príslušnej dohody medzi maďarskou vládou a americkým štátom New York vypršal 1. decembra. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó pritom v uplynulých dňoch naznačoval, že vláda premiéra Viktora Orbána dohodu nie je ochotná podpísať.

Rektor CEU Michael Ignatieff v pondelok vyhlásil, že univerzita „bola donútená odísť“. Takýto krok proti americkej vzdelávacej inštitúcii zo strany členskej krajiny NATO a EÚ je podľa neho „bezprecedentný“. CEU zároveň oznámila, že si udrží „akreditáciu ako maďarská univerzita a… bude pokračovať vo vzdelávacej a výskumnej činnosti v Budapešti tak dlho, ako to bude možné“.

Vyhostenie CEU je súčasťou „ideologického boja populistického a protiimigračného“ maďarského premiéra Viktora Orbána proti Sorosovi a jeho modelu „otvorenej spoločnosti“, komentovala AP. Presun do Viedne ponúkol CEU ešte vlani v apríli vtedajší rakúsky kancelár Christian Kern. Urobil tak po tom, ako maďarský parlament schválil novelu vysokoškolského zákona sprísňujúcu podmienky pre zahraničné univerzity.

CEU bola zriadená v roku 1991; ide o univerzitu akreditovanú v Spojených štátoch so sídlom v Budapešti. Jej zakladateľa, liberálneho amerického miliardára Georgea Sorosa, považuje Orbánova vláda za svojho úhlavného nepriateľa. Podpísanie dohody o činnosti CEU v Maďarsku požadovalo 24. novembra v Budapešti niekoľko tisíc demonštrantov.

Foto: archív