Úvod ZO ZAHRANIČIA SOS Méditerranée, Lekári bez hraníc a Sea-Watch požiadali EÚ o vytvorenie záchrannej...

SOS Méditerranée, Lekári bez hraníc a Sea-Watch požiadali EÚ o vytvorenie záchrannej flotily pre migrantov

Foto: archív

Tri organizácie, ktoré v Stredozemnom mori zachraňujú migrantov plaviacich sa do Európy na nestabilných a preplnených člnoch, v spoločnom vyhlásení vyzvali EÚ, aby obnovila pátracie a záchranárske aktivity.

SOS Méditerranée, Lekári bez hraníc a Sea-Watch varovali, že sú preťažené a upozornili na hrozbu utopenia ďalších migrantov. Spomenuté organizácie v spoločnom vyhlásení apelovali na členské štáty EÚ a ďalšie krajiny, aby vytvorili špecializovanú pátraciu a záchrannú flotilu, ktorá by bola pod štátnou kontrolou a pôsobila by v centrálnom Stredomorí.

Žiadajú tiež „rýchlu a adekvátnu odozvu na tiesňové volania a predvídateľný mechanizmus vyloďovania preživších“. EÚ skončila v roku 2020 svoju operáciu zameranú na boj proti pašovaniu ľudí v Stredozemnom mori.

Nahradila ju operáciou Irini, ktorej cieľom je dohliadať na dodržiavanie zbrojného embarga OSN uvaleného na Líbyu. Odvtedy je zachraňovanie migrantov uviaznutých na mori v rukách jednotlivých štátov, no mimovládne organizácie sa sťažujú na to, že krajiny ignorujú volania o pomoc či dokonca spolupracujú s líbyjskými úradmi a posielajú migrantov späť.

Centrálne Stredomorie je považované za najnebezpečnejšiu migračnú trasu na svete. Medzinárodná organizácia pre migráciu tam od roku 2014 eviduje takmer 20.000 úmrtí a nezvestných osôb. V oblasti sa momentálne nachádza plavidlo organizácie MSF Geo Barents, ktoré má na palube 659 osôb vrátane viac ako 150 maloletých.

Napriek tomu, že posádka o možnosť vylodenia požiadala Taliansko a Maltu, stále čaká na povolenie vplávať do niektorého prístavu. Loď Ocean Viking, ktorú prevádzkuje SOS Méditerranée, priviezla do prístavu v meste Salerno pri Neapole 387 ľudí a loď Sea-Watch 3 po niekoľkých dňoch dostala povolenie na vylodenie 438 osôb v meste Tarent v Apúlii.

Od začiatku tohto roka prišlo do Talianska viac ako 42.000 migrantov – vlani ich bolo za rovnaké obdobie takmer 30.000. V Taliansku sa však najmä zo strany krajne pravicových politických subjektov, ktoré očakávajú úspechy v septembrových predčasných voľbách, zaznievajú výzvy na zablokovanie ich prijímania.

Líder protiimigračnej strany Liga Matteo Salvini pricestuje na ostrov Lampedusa, kam prichádzajú mnohé člny s migrantmi. Mimovládne humanitárne organizácie čelia obvineniam, že migrantov lákajú do Európy tým, že im v Stredozemnom mori poskytujú záchytnú sieť. Organizácie obvinenia odmietajú.