Úvod Z DOMOVA Soták: Matovičove kroky môžu viesť k bankrotu Slovenska

Soták: Matovičove kroky môžu viesť k bankrotu Slovenska

Foto: archív

Predseda Klubu 500 a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták ostro kritizoval návrh premiéra Igora Matoviča na zavedenie blackoutu pre celé Slovensko. Pod blackoutom sa myslí vyhlásenie výnimočného stavu a prijatie prísnych opatrení po vzore tých, ktoré prijala Čína v epicentre nákazy – v meste Wu-chan.

​“Vyzývam predsedu vlády Slovenskej republiky, aby na tlačových besedách neprezentoval návrhy, ku ktorým neexistujú nijaké analýzy, zdravotné odporúčania a ktoré môžu byť v tejto forme považované priam za šírenie poplašnej správy,“ reagoval na Matovičov návrh v tlačovej správe Soták. Predsedu vlády vyzval, aby sa venoval riešeniu kľúčových problémov a neriešil nepodstatné veci.

„Neriešte zakladanie fondov, kam sa marketingovo naskladajú tisíce eur, ale radšej vycestujte a rokujte s krajinami, bankovými inštitúciami a získavajte financie rádovo v miliardách eur potrebné na financovanie prechodných krízových opatrení,“ uviedol Soták. Reagoval tak na vytvorenie Fondu vzájomnej pomoci, ktorý založili koaličné strany.

Matovičove vyjadrenia podľa predsedu klubu škodia Slovensku a naštrbujú dôveru investorov v schopnosť krajiny vrátiť požičané peniaze po skončení krízy. Podľa Sotáka takéto kroky môžu viesť k bankrotu celého Slovenska.

„Vaše vyjadrenia sú ekonomickou katastrofou v priamom prenose aj pre podnikový sektor,“ myslí si. „Pýtam sa, či k opatreniam, či vypnúť krajinu alebo nie, sa budeme pýtať aj tisícok kráv v kravínoch, či sú pripravené podojiť sa samé,“ konštatoval Soták.

Premiér podľa neho „vytrvalo ignoruje a odkladá diskusiu k návrhom na prijatie ekonomických opatrení na pomoc veľkým slovenským priemyselným podnikom a ich zamestnancom,“ uviedol.

„Pán premiér, mali by ste sa venovať riadeniu krajiny, musíte urýchlene iniciovať opatrenia na záchranu ekonomiky, na záchranu veľkých podnikov, aby sme čo najskôr po pominutí zdravotných rizík mohli naštartovať ekonomiku na plný výkon,“ zdôraznil Soták. Pripomenul, že veľké podniky odvádzajú do štátnej kasy 43 percent všetkých firemných výnosov z dane z príjmov Slovenska.

Soták ocenil reakciu ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Podľa neho „sa jasne vymedzil proti blackoutu s tým, že pokiaľ sa nič mimoriadne neudeje, napríklad typu tisíc mŕtvych denne ako v Taliansku, je zásadne proti takýmto experimentom, ako zlikvidovať ekonomiku,“ uviedol.

„Klub 500 seriózne aj s ostatnými zamestnávateľmi žiadal o stretnutie, na čo však pán premiér odkázal, že nemá čas. Štyri hodiny času na tlačové besedy denne si však nájde,“ dodal šéf klubu.