Úvod ZO ZAHRANIČIA Španielsky expremiér: Greta by mala sedieť v škole, a nie dávať svetu...

Španielsky expremiér: Greta by mala sedieť v škole, a nie dávať svetu rady

Foto: archív

Španielsky expremiér José María Aznar kritizoval švédsku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú za to, že dáva svetu rady namiesto toho, aby sedela v škole. Jej odmietanie leteckej dopravy označil za šou. Šestnásťročná Greta najnovšie požiadala o pomoc, aby sa dostala z USA späť do Európy na konferenciu OSN o zmenách klímy, ale nie letecky.

Konferencia sa bude konať v decembri v Madride, kam ju preložili z Čile pre tamojšie protivládne protesty. „Pri všetkej úcte k jej dobrým zámerom neverím, že toto dievča má právo hovoriť svetu, ako zlepšiť životy ľudí,“ vyhlásil španielsky premiér z rokov 1996 až 2004.

„Môžeme ju priviezť, a keď sa jej nepáči lietadlo, pretože kontaminuje životné prostredie, môžeme najať loď,“ povedal Aznar, ktorý tak podľa španielskych médií kritizoval súčasnú španielsku vládu. Ministerka pre životné prostredie Teresa Riberaová totiž na Twitteri ponúkla Grete pomoc s cestou do Európy.

Jej odpoveď bola jednou z mála serióznych ponúk. Viacerí používatelia sociálnych sietí si z aktivistky robili žarty, keď zverejňovali animácie dievčaťa letiaceho na metle alebo ľudí chodiacich po vodnej hladine. Niektorí navrhli, aby oceán preplávala alebo sa na konferencii v Madride zúčastnila prostredníctvom videokonferencie.

Kritizoval ju dokonca aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa ktorého polarizuje spoločnosť. Sarkastický komentár k jej emotívnemu vystúpeniu na klimatickom samite napísal na Twitteri americký prezident Donald Trump.