Úvod ZO ZAHRANIČIA Spencerová: Tretina obyvateľov planéty je už „pod zámkou“

Spencerová: Tretina obyvateľov planéty je už „pod zámkou“

Foto: archív

Česká novinárka Tereza Spencerová informuje vo svojom ďalšom komentári o situácii vo svete, ktorý zvádza boj s koronavírusom. Pre neustále šíriaci sa vírus sa zatvárajú hranice, zastavuje sa pohyb a vlády sú nútené prijímať množstvo záchranných opatrení.

„Zatiaľ čo pod rôznymi formami ‘zámok’ je už uzavretá tretina svetovej populácie a celkový počet chorých sa blíži k pol miliónu. Počet obetí koronavírusu v Taliansku prekročil sedemtisíc, Španielsko predbehlo v počte obetí už aj Čínu a Bulharsko sa sťažuje, že mu EÚ nepomáha v boji s koronavírusom,“ upozorňuje Spencerová.

V komentári ďalej informuje, že interný dokument EÚ priznáva, že členské štáty EÚ budú potrebovať desaťkrát viac rúšok a ďalších ochranných pomôcok, než koľko ich momentálne majú k dispozícii. Predstavitelia EÚ sa majú prostredníctvom videokonferencie radiť, ako po neúspechu nápadu sa spoločnými dlhopismi získať peniaze pre „spoločný dlhový inštrument“.

„V USA sa zatvárajú sa desiatky tisíc obchodov, nakazené sú už aj dve stovky newyorských policajtov. Američania už sú tak ‘premorení’ mediálnou hystériou okolo koronavírusu, že sto percent z nich je presvedčených, že sa naozaj nakazia.

Americká agentúra pre liečivá FDA poskytla koncernu Gilead monopolné právo tvrdiť, že ich liek Remdesivir, ktorý sa v obmedzenom množstve doviezol aj do ČR, je vraj jediný, ktorý na koronavírus zaberá,“ informuje Spencerová no zároveň dodáva, že v podobnom štádiu vývoja je pritom aj niekoľko iných preparátov.

Ekonomické opatrenia prijalo aj Rusko. „Týždeň plateného voľna pre všetkých, benefity a odklady splácania pôžičiek pre najpotrebnejších, daňové prázdniny a ochrana pred bankrotom pre malých podnikateľov, zvýšenie daní pre najbohatších, sprísnenie procedúr pre vyvádzanie peňazí do zahraničia, odklad hlasovania o ústavných zmenách.“

Na Ukrajine vyhlásili mimoriadny stav na celom území, pričom varujú, že ak sa im nepodarí vyriešiť „ohniská nákazy“, nebudú schopní zabezpečiť plošnú liečbu pre všetkých chorých.

„Pribúda otázok, prečo namiesto lietadiel z Číny nepristávajú na Ukrajine aj lietadlá s pomocou zo Západu. Navyše, podľa odhadov až 60 percentám ľudí zatvorených v karanténe sa počas mesiaca minú peniaze.“

V závere Spencerová k situácii okolo koronavírusu dodáva, že Čína už dva dni nehlási nijaké nové domáce prípady, len prípady nakazených ľudí, ktorí v poslednej dobe pricestovali zo zahraničia.