Úvod ZO ZAHRANIČIA Spisovateľky varujú EÚ pred africkými a blízkovýchodnými migrantmi z Bieloruska

Spisovateľky varujú EÚ pred africkými a blízkovýchodnými migrantmi z Bieloruska

Foto: archív

Štyri laureátky Nobelovej ceny za literatúru – Sviatlana Alexijevičová z Bieloruska, Elfriede Jelineková z Rakúska, Herta Müllerová, narodená v Rumunsku a pôsobiaca v Nemecka, a Olga Tokarczuková z Poľska – verejne apelovali na Radu Európy a Európsky parlament, aby iniciovali opatrenia proti „humanitárnej katastrofe“ na hraniciach Poľska s Bieloruskom.

Ich výzva sa objavila na weboch v čase, keď sa k hraniciam Bieloruska s Poľskom, a tým aj EÚ, priblížil z bieloruského územia mohutný dav migrantov. Podľa spravodajského portálu Onet.pl sa v poľsko-bieloruskom pohraničí môže momentálne nachádzať už niekoľko tisíc migrantov.

Onet.pl konštatoval, že situácia je napätá. Poľská polícia a armáda použili slzotvorný plyn proti migrantom, ktorí sa pokúsili prekročiť hranice. Opakovane zaznievali výzvy v angličtine a arabčine, aby sa migranti nepokúšali ničiť pohraničný plot a prechádzať tak na územie druhého štátu.

Novinárov do oblasti nevpustili. Informácie, ktoré sa objavujú v poľských médiách, vychádzajú z výpovedí miestnych obyvateľov a hlásení poľských a bieloruských služieb, spresnil Onet.pl. Hovorca poľskej vlády Piotr Müller medzičasom vyhlásil, že „dnes a v nasledujúcich dňoch môže prísť k pokusom o ilegálne prekročenie hraníc“ Poľska s Bieloruskom.

Uviedol, že príslušníci pohraničnej stráže a vojaci poľskej armády „budú brániť poľskú hranicu, aby zabránili vstupu nepovolaných osôb z Bieloruska na územie Poľska“. Vyzval všetky osoby žijúce a pohybujúce sa v pohraničných oblastiach, aby „boli mimoriadne opatrné“.

Onet.pl i ďalšie médiá v Poľsku rána informujú, že k hraniciam s Poľskom sa z bieloruského pohraničia vydala veľká skupina migrantov. Ide údajne väčšinou o Kurdov zo severného Iraku, ktorých k poľsko-bieloruským hraniciam previezli z Minska v uplynulých 24 hodinách.

Poľsko je od leta pod čoraz väčším náporom migrantov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí sa snažia dostať do EÚ. Poľsko tieto pokusy buď blokuje, alebo tých, ktorí cez hranicu prechádzajú, posiela späť do Bieloruska.

Varšava a EÚ tvrdia, že ide o organizovanú akciu bieloruskej vlády zameranú na destabilizáciu bloku ako odvetu za západné sankcie uvalené v súvislosti s kontroverznými prezidentskými voľbami, brutálnym potlačením následných protestov i prenasledovaním bieloruskej opozície.