Úvod ZO ZAHRANIČIA Spojené arabské emiráty považujú Borrellove podobenstvo o záhrade a džungli za rasistické

Spojené arabské emiráty považujú Borrellove podobenstvo o záhrade a džungli za rasistické

Josep Borrell. (Foto: archív)

Spojené arabské emiráty (SAE) si predvolali dočasného vedúceho delegácie Európskej únie, aby ho požiadali o vysvetlenie nedávneho vyjadrenia šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, ktoré emirátska administratíva považuje za rasistické.

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených arabských emirátov upozornilo, že Borrellove poznámky sú „nevhodné a diskriminačné“ a „prispievajú k čoraz horšej atmosfére intolerancie a diskriminácie na celom svete“.

Borrell vo svojom príhovore k absolventom Diplomatickej akadémie na postgraduálnom inštitúte College of Europe v belgickom meste Bruggy, ktorý bol minulý týždeň vysielaný naživo, nazval Európu „záhradou“ a veľkú časť zvyšku sveta „džungľou“, ktorá „by mohla napadnúť európsku záhradu“.

„Záhradníci by sa mali starať o záhradu, ale neochránia ju stavaním múrov. Pekná malá záhradka obklopená vysokými múrmi, aby sa zabránilo prenikaniu džungle, nie je riešením. Pretože džungľa má silnú rastovú kapacitu a múry nikdy nebudú dostatočne vysoké,“ povedal Borrell pred študentmi. Podľa jeho slov „záhradníci“ musia ísť do džungle.

Myslel tým, že Európania sa musia väčšmi zapájať do vzťahov so zvyškom sveta, inak ich napadne. Na mediálnom brífingu Borrell poprel, že by jeho podobenstvo prednesené pred študentmi bolo rasistické alebo kolonialistické. Zdôraznil, že jeho pripomienky mali odmietnuť myšlienku vytvárania akejsi „pevnosti Európa“ a povzbudiť študentov k interakcii s ostatným svetom.