Úvod ZO ZAHRANIČIA Spojené kráľovstvo testuje používanie očkovacích pasov

Spojené kráľovstvo testuje používanie očkovacích pasov

Foto: archív

Odborníci po celom svete hľadajú spôsob, ako umožniť ľuďom cestovanie a účasť na kultúrnych či športových podujatiach. Vstupenkou späť do bežného života sa majú stať takzvané očkovacie pasy či certifikáty. V Spojenom kráľovsve jeden taký testujú.

Vakcinácia by mohla podľa viacerých krajín znamenať koniec reštrikcií. Otázne však je, ako by sa ľudia preukazovali tak, aby sa vyhli zverejňovaniu citlivých informácií. Podľa britských vývojárov by na očkovací pas stačili dva údaje.

Jeden z nich je ten, či bol tento človek zaočkovaný. Druhá je, ako táto osoba vyzerá. Nič ďalšie nie je potrebné. Iné spoločnosti zase vidia cestu v preukázaní sa takzvaným QR kódom. Podobný preukaz alebo pas by podľa nich umožnil nielen cestovanie, ale aj návrat divákov na kultúrne či športové podujatia.

Ozývajú sa však aj hlasy, že uvoľňovanie reštrikcií pre zaočkovaných diskriminuje tých, ktorí očkovanie odmietajú, ako aj tých, ktorí sa chcú dať zaočkovať, ale ešte neprišli na rad, prípadne im v očkovaní bráni ich zdravotný stav.

Alternatívou by tak mohli byť aj rýchle testy na koronavírus. Poľsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva už zaviedli výnimky pre zaočkovaných ľudí. U našich severných susedov a v trojici pobatlských štátov sa prichádzajúci nemusia podrobiť karanténe, ak predložia potvrdenie o tom, že absolvovali obe dávky očkovania proti koronavírusu.

Voľný vstup bez obmedzení majú aj tí cestujúci, ktorí už prekonali ochorenie COVID-19. Výnimku pri vstupe pre tých, ktorí uplynulé tri mesiace prekonali toto ochorenie, zaradilo najnovšie aj susedné Česko.

Foto: archív