Úvod Politika Spojené štáty pozvali Putina do Washingtonu

Spojené štáty pozvali Putina do Washingtonu

Foto: archív

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton uviedol, že Spojené štáty pozvali ruského prezidenta Vladimira Putina do Washingtonu. Zatiaľ však nie je známe, či Putin toto pozvanie prijal. Známy zatiaľ nie je ani presný dátum prípadnej návštevy.

Putin sa s Donaldom Trumpom stretol počas medzinárodných podujatí už niekoľkokrát. Bilaterálny samit absolvovali obaja prezidenti v júli vo fínskej metropole Helsinki. Po tomto stretnutí si Trump vyslúžil kritiku z radov oponentov, ako aj svojich kolegov z Republikánskej strany pre svoj mierny postoj k ruskému lídrovi.

Putinova návšteva v USA je mimoriadne citlivá téma, keďže americká tajná služba tvrdí, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016, aby pomohlo Trumpovi k víťazstvu. Moskva tieto obvinenia popiera.

Donald Trump je presvedčený, že je v záujme Spojených štátov, aby s Putinom nastolili slušný pracovný vzťah. Obaja prezidenti plánujú stretnutie aj na 11. novembra v Paríži na oslavách 100. výročia skončenia 1. svetovej vojny. Bolton na tlačovej konferencii na návšteve Gruzínska dodal, že stretnutie lídrov v Paríži bude krátke.