Úvod Politika USA predávajú strategické zásoby ropy: Bude surovinová vojna?

USA predávajú strategické zásoby ropy: Bude surovinová vojna?

Foto: archív

Kongres a administratíva prezidenta Spojených štátov odsúhlasili rozhodnutie o predaji ropy zo štátnych strategických zásob. Odvolávajú sa pritom na nevyhnutnosť stabilizácie rozpočtu. Za týmito ekonomickými motívmi sa však môže skrývať aj snaha vyvolať globálnu surovinovú vojnu.

Strategické rezervy sa využívajú v mimoriadnych situáciách, najmä počas kríz, vojen a živelných pohrôm. Takáto situácia vznikla napríklad v roku 2005, keď uragán Katrina zničil desiatky ťažobných plošín.

V rokoch 2018 až 2023 plánujú USA predať až osem percent z 695 miliónov barelov strategických zásob ropy, teda 5 až 10 miliónov barelov ropy ročne. Zisk z predaja sa údajne použije na stabilizáciu rozpočtu. Podľa odborníkov je však ekonomický prínos takéhoto kroku sporný.

Predaj ropy prinesie pri súčasných cenách len tri miliardy dolárov, čo sotva pomôže Washingtonu splatiť astronomický dlh vo výške 18 triliónov dolárov. Za rok cena ropy klesla dvojnásobne – v polovici roka 2014 stál jeden barel americkej ropy zhruba 100 dolárov, dnes jej cena neprevyšuje 50 dolárov.

Spotrebitelia síce kupujú lacný benzín a lacnejšie kúria, ale pre energetické spoločnosti a štát je takáto situácia nevýhodná. Prečo Washington plánuje predaj rezerv práve teraz, keď sú ceny na historických minimách?

Podľa analytikov sa za týmto rozhodnutím skrývajú nie ekonomické, ale politické príčiny. Predaj amerických strategických zásob ropy by mal vyvolať tlak na trh a ekonomicky oslabiť krajiny, pre ktoré je ťažba ropy hlavným prostriedkom na naplnenie rozpočtu – Rusko, Irán a Saudskú Arábiu.

Foto: archív
Foto: archív

Prečítajte si aj:
Exprezident USA Jimmy Carter sa chce presťahovať do Ruska