Úvod ZO ZAHRANIČIA Spojené štáty stále nepoznajú prezidenta, sčítavanie hlasov pokračuje

Spojené štáty stále nepoznajú prezidenta, sčítavanie hlasov pokračuje

Donald Trump a Joe Biden. (Fotomontáž: archív)

Spojené štáty americké stále nepoznajú svojho nového prezidenta. Sčítavanie odovzdaných hlasov v amerických prezidentských voľbách pokračuje v niektorých kľúčových štátoch. Situácia sa najnovšie vyvíja v prospech Joea Bidena, ktorý zvíťazil v kľúčových štátoch Michigan a Wisconsin.

Volebný tím prezidenta Donalda Trumpa podáva v Las Vegas v Nevade žalobu s cieľom zastaviť sčítavanie volebných hlasov. Tvrdí, že hlasovacie lístky boli nájdené v odpadkových košoch, ľudia dostávali domov 18 hlasovacích lístkov a údajne na nich neboli podpisy.

Od ľudí, ktorí už nežijú v Nevade, malo podľa Trumpovho tímu prísť až 10-tisíc hlasov. Nelegálne hlasy sa započítavajú v prevažne demokratickom nevadskom okrese Clark, ktorý by mohol Bidenovi dopomôcť k víťazstvu.

Trumpov tím už podnikol právne kroky v štátoch Georgia, Pennsylvánia a Michigan požadujúc zastavenie prijímania neskoro prichádzajúcich korešpondenčných volebných lístkov i zastavenie procesu sčítavania hlasov. Tvrdil pritom, že tamojšie úrady bránia republikánskym pozorovateľom v prístupe na miesta sčítavania.

V štáte Winsconsin požiadal o prepočítanie hlasov. Trump zároveň spochybnil legitimitu voličských hlasov zaslaných poštou a pohrozil, že nebude akceptovať výsledky volieb a obráti sa na najvyšší súd.