Americká ropná produkcia sa v posledných desiatich rokoch viac ako zdvojnásobila. Vďaka ťažbe ropy z bridlíc Spojené štáty prekonali Saudskú Arábiu aj Rusko a stali sa svetovým lídrom v oblasti ťažby ropy a zemného plynu. Nová štúdia však varuje, že americký tlak na prvenstvo v tejto oblasti môže viesť ku klimatickej katastrofe.
Správa nekomerčnej organizácia Oil Change International uvádza, že ak budú Spojené štáty pokračovať vo svojich plánoch na rozšírenie vrtov, spôsobia najväčšie emisie oxidu uhličitého na svete. To môže viesť ku klimatickej katastrofe. Na svojom portáli o tom napísala americká spravodajská televízia CNN.
„V čase, keď musíme začať s dekarbonizáciou, aby sa zabránilo katastrofe, Spojené štáty stále viac a rýchlejšie než akákoľvek iná krajina rozširujú ťažbu ropy a zemného plynu,“ uvádza správa.
Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že v roku 2018 vzrástla americká produkcia ropy o viac ako dva milióny barelov denne, čo je najväčší skok, aký kedy zaznamenala akákoľvek krajina. Tento rast by mal pokračovať aj v tomto roku.
Ako napísala CNN, po troch rokoch poklesu sa emisie uhlíka v Spojených štátoch v roku 2018 prudko zvýšili o 3,4 percenta, čo je druhý najväčší medziročný prírastok za viac ako dve desaťročia. V správe Oil Change International sa uvádza, že v rokoch 2018 až 2050 by vŕtanie do nových zásob ropy a zemného plynu mohlo uvoľniť 120 miliárd ton nového uhlíkového znečistenia.
To zodpovedá emisiám oxidu uhličitého takmer tisíca uhoľných elektrární. Problém je aj to, že 90 percent nových objemov ropy a plynu bude v Spojených štátoch do roku 2050 získavaných metódou hydraulického štiepenia (fracking), čo je jedna z najšpinavších výrobných metód.