Úvod ZO ZAHRANIČIA Spojené štáty zvažujú vyslanie vojnových lodí do Čierneho mora

Spojené štáty zvažujú vyslanie vojnových lodí do Čierneho mora

Foto: archív

Biely dom vyhlásil, že Rusko má momentálne pri ukrajinských hraniciach najviac vojenských jednotiek od roku 2014. Spojené štáty o situácii rokujú so spojencami v NATO a podľa CNN zvažujú vyslanie vojnových lodí do Čierneho mora, kam zamierili ruské výsadkové plavidlá.

Týmto krokom chcú vraj Spojené štáty vyjadriť podporu Ukrajine. Americké námorníctvo bežne operuje v Čiernom mori, ale vyslanie ďalších vojnových lodí by Moskve „signalizovalo, že Washington situáciu sleduje“.

USA sú povinné informovať o svojom zámere vstúpiť do Čierneho mora 14 dní vopred. Vyplýva to zo zmluvy z roku 1936, ktorá priznáva kontrolu nad prielivmi umožňujúcimi vstup do mora Turecku. Nie je však jasné, či už Washington toto oznámenie odoslal.

Americká armáda okrem toho pokračuje v prieskumných letoch v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom a sleduje činnosť ruského námorníctva i akýkoľvek pohyb vojsk na Kryme. Rusko v rámci cvičenia presúva do Čierneho mora minimálne desať výsadkových a delostreleckých lodí z Kaspického mora.

Hovorca Kremľa podľa ruských médií varoval Kyjev pred veľkými bojovými operáciami v Donbase, pretože Moskva by ich vnímala ako ohrozenie svojej bezpečnosti a mohla by podniknúť kroky na zabránenie „ľudskej katastrofe“.

Zástupca šéfa prezidentskej kancelárie Dmitrij Kozak nevylúčil, že v prípade vojny by bolo Rusko odhodlané brániť miestne obyvateľstvo. Moskva však popiera, že by jej súčasné armádne manévre predstavovali pre kohokoľvek hrozbu.