Úvod ZO ZAHRANIČIA Do Spojených štátov sa dostanú už len zaočkovaní proti covidu

Do Spojených štátov sa dostanú už len zaočkovaní proti covidu

Foto: archív

Do Spojených štátov budú môcť od 8. novembra pricestovať len tí cudzinci, ktorí sú plne zaočkovaní medzinárodne uznanou vakcínou proti koronavírusu. Akceptované budú pritom len očkovacie látky schválené americkým Úradom pre kontrolu liečiv alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou.

V súčasnosti to platí pre preparáty od spoločností Biontech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson&Johnson, Sinopharm a Sinovac. Cestujúci budú musieť stav zaočkovanosti oznámiť príslušnej leteckej spoločnosti ešte predtým, než nastúpia na let do USA.

Podmienkou bude pritom úplná vakcinácia proti ochoreniu COVID-19, uviedol ďalej Biely dom. Za plne zaočkované osoby sa považujú ľudia, ktorí poslednú požadovanú dávku vakcíny dostali pred najmenej dvoma týždňami.

Podľa Bieleho domu bude akceptovaná aj kombinácia jednotlivých vakcín v prípade, že ich schválila FDA alebo WHO. Existuje len málo výnimiek z tejto povinnosti pre medzinárodných cestujúcich – napríklad v prípade detí alebo osôb, ktoré zo zdravotných dôvodov nemohli dostať vakcínu.

Letecké spoločnosti musia okrem toho uchovať kontaktné údaje pasažierov pre prípad, aby mohli byť upovedomení o prípadnom výskyte nákazy koronavírusom. Zmena prichádza po viac než roku a pol trvajúcom zákaze vstupu do USA pre pasažierov z viacerých krajín vrátane EÚ a Británie.