Úvod Spoločnosť Spolitizovaná Eurovízia: Ukrajina môže na finále zabudnúť

Spolitizovaná Eurovízia: Ukrajina môže na finále zabudnúť

Reprodukcia: archív

Ukrajina sa nezúčastní na finále medzinárodnej pesničkovej súťaže Eurovízia v Tel Avive v máji. Oznámila to ukrajinská verejnoprávna rozhlasová a televízna stanica NSTU. Tá sa predtým nezhodla s víťazkou národného kola Annou Korsunovou, ktorá sa neskôr na finále odmietla zúčastniť.

Dôvodom sporu je skutočnosť, že 27-ročná speváčka občas vystupuje v „znepriatelenom“ Rusku. Reprezentovať Ukrajinu odmietli aj ďalší hudobní interpreti. „Pre nadmernú politizáciu počas národného kola sa prevádzkovateľ vysielania rozhodol nezúčastniť sa na medzinárodnej pesničkovej súťaži Eurovízia 2019,“ uviedla vo vyhlásení NSTU.

Podľa nej národné kolo ukázalo, že spojenie niektorých ukrajinských umelcov s Ruskom je stále veľmi silné, čo je však prijateľné len pre časť ukrajinskej spoločnosti. Korsunovú, ktorá používa umelecké meno Maruv, za koncertovanie v Rusku kritizovalo mnoho ukrajinských politikov. NSTU si jej reprezentáciu vo finále preto podmieňovala tým, že sa v budúcnosti vystúpenia v Rusku zriekne.

Anna Korsunovová. (Foto: archív)

To však speváčka odmietla ako absurdné a ultimatívne: „Som hudobníčka, nie nástroj v politickej aréne.“ NSTU tak ponúkla účasť vo finále súťaže triu Freedom Jazz, ktoré v národnom kole obsadilo druhé miesto, a skupine Kazka, ktorá skončila tretia. Obaja interpreti však ponuku odmietli.

Svoj nezáujem vopred oznámila aj kapela Brunettes Shoot Blondes, ktorá skončila štvrtá. Odôvodnila to tým, že v národnom kole nevyhrala. Politický konflikt medzi Moskvou a Kyjevom ovplyvnil chod prestížnej pesničkovej súťaže už po niekoľký raz.

V roku 2017 hostila finále Eurovízie Ukrajina a zakázala vstup do krajiny ruskej invalidnej interpretke Julii Samojlovovej, pretože bez súhlasu ukrajinských úradov cestovala na Krym. Rok predtým vzbudila medzi Rusmi pohoršenie ukrajinská speváčka Džamal, ktorá medzinárodnú súťaž vyhrala s piesňou nazvanou 1944. Spievala o deportáciách Tatárov z Krymu počas vlády Josifa Stalina.